Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Boomer "Aleksander Newski" wraca z rejsu operacyjnego [WIDEO]

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony ujawniło film nakręcony podczas uroczystego powrotu z pierwszego rejsu operacyjnego nowego, atomowego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi typu Boriej - „Alieksandr Newskij”.

Wydarzeniu nadano duża rangę, ponieważ był to pierwszy rejs operacyjny okrętu projektu 955 typu Boriej w ogóle i Rosjanie chcieli zaznaczyć, że program modernizacji strategicznych sił podwodnych przebiega bez zastrzeżeń.

„Alieksandr Newskij” powrócił do bazy morskiej Wiliuczynsk w Kraju Kamczackim 23 listopada br. „po wykonaniu zadań bojowej służby”. Według raportu złożonego przez dowódcę okrętu wszystkie cel misji bojowej zostały osiągnięte, jednostka wróciła „w stanie nienaruszonym”, cała załoga jest zdrowa, a po uzupełnieniu zapasów okręt będzie gotowy do realizacji nowych zadań.

Przy nabrzeżu załogę powitało dowództwo i sztab sił podwodnych Floty Pacyfiku, mała orkiestra wojskowa, władze miasteczka oraz rodziny marynarzy. Zgodnie z rosyjską tradycją dowódcy okrętu wręczono na tacy, na powitanie, upieczonego prosiaka. Oznacza to prawdopodobnie, że „Alieksandr Newskij” przebywał na morzu co najmniej kilka tygodni. Rzeczywisty czas trwania rejsu nie został jednak ujawniony.

Okręty typu Boriej są uzbrojone w szesnaście rakiet balistycznych dalekiego zasięgu R-30 typu „Buława” o zasięgu ponad 9000 km.

Reklama

Komentarze (8)

 1. olo

  Aleksander Newski to był Rusin z KIJOWSKICH Rurykowiczów dla którego Moskwa była WASALEM. To tak jakby Polska nazwała okręt Stalin.

  1. Maslak

   Książę Nowogrodu Wielkiego oraz Włodzimierza, coś ta ukraińsko-amerykańska propaganda słaba i coraz bardziej kuriozalna (to było jeszcze zanim Moskwa zaczęła cokolwiek znaczyć).

  2. PiotrEl

   Totalna bzdura! Aleksander Newski św. Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (cerkwie garnizonowe "od zawsze" są Jego imienia), wydzielił i podniósł do poziomu Wielkiego właśnie Księstwo Moskiewskie w roku 1263. Order jego imienia ustanowił Imperator Piotr I w roku 1724 - był nr 2 do Rewolucji. To jest właśnie poziom wiedzy Polaków o Rosji.... CAŁA PRAWDA...

  3. zyg

   Newski był księciem włodzimierskim z nadania (jarłyk) Batu-Chana. Wraz z Mongołami pacyfikował Nowogród gdy ten zalegał z daniną. Zmarł powracając z wizyty u chana w Saraju.

 2. rozbawiony

  „boomer”... Jest to typowo amerykańskie określenie, a konkretnie - żargon (slang) wojskowy US Navy... W terminologii NATO stosowane jest oznaczenie: Ship Submersible Balistic Nuclear (SSBN), co można przetłumaczyć - atomowy okręt podwodny przenoszący pociski balistyczne. W rosyjskiej nomenklaturze wojskowej funkcjonuje termin - атомная подводная лодка стратегического назначения, czyli - atomowy okręt podwodny strategicznego przeznaczenia. Natomiast moim subiektywnym zdaniem na polskim portalu militarnym, zdecydowanie lepiej byłoby użyć najczęściej stosowanego nazewnictwa polskiego, czyli - atomowy okręt podwodny przenoszący pociski balistyczne. Pozwolę sobie w tym miejscu na podanie kilku interesujących informacji dotyczących rosyjskiego okrętu podwodnego K-550 „Aleksander Newski” (К-550 «Александр Невский») projektu 955 „ Borej” («Борей»). 28 listopada 2014 roku na Morzu Barentsa z pokładu tego okrętu przeprowadzono udany test pocisku balistycznego R-30 Buława (Р-30 Булава). We wrześniu 2015 roku „Aleksander Newski” odbył rejs liczący 4.500 mil morskich z bazy morskiej Gadżyjewo w obwodzie murmańskim do punktu bazowania Wiluczinsk w Kraju Kamczackim. Okręt wchodzi w skład 25. Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Oceanu Spokojnego.

  1. M

   To jeszcze ja dodam ciekawostkę, typ Borej jest budowany ze złomowanych kadłubów okrętów typu Akuła. "Aleksander Newski" został zbudowany na kadłubie K-333 "Rys" złomowanym w 1993r, natomiast "Jurij Dolugorukij" na K-337 "Kuguar" złomowanym w 1992r.

  2. zyg

   Zaśmiecasz witrynę swoim rosyjsko-mongolskim alfabetem i wysuwasz propozycje jakie nazewnictwo używać na polskim portalu? Zadajesz sobie sporo trudu aby potwierdzić że "terminologia NATO" nie jest ci obca? "FYI" określenie "boomer" jest używane na co dzień częściej niż "SSBN" a pełna nazwa "Submersible Ship Ballistic Nuclear" (a nie na odwrót) niezmiernie rzadko i praktycznie jedynie w dokumentach rangi dyplomatycznej. Podane "kilka informacji" doprawdy "interesujące" i powodują iż za wschodnią granicą Europy walonki spadają z nóg z wrażenia.

 3. zawiedziony

  To jednak udało mu się wrócić...

  1. Podpułkownik Wareda

   zawiedziony! "To JEDNAK [podkreśl. moje] udało mu się wrócić ... ". Ano udało się! Czy wolałbyś, aby cała załoga wraz z okrętem poszła na dno? Tego im życzysz?

  2. Rok

   $4 Billion US niewidzialny niszczyciel Zumwalt i $1.45 bilion niszczyciel typu 45 HMS Duncan właśnie sie popsuły i musiały być doholowane do portów, pierwszy w Panamie a drugi do Plymouth.

 4. Rain

  A kiedy wróci Kursk?

  1. xXx

   Ale śmieszne , człowieku uszanuj chociaż pamięć marynarzy, którzy już nigdy nie wrócą do zon i dzieci....

  2. deszcz

   Jak naprawią Zumwalta ...

  3. Martw się o siebie a nie o ruskich

   Jak go wykryje nasza marynarka.

 5. podwodniak z wanny

  Bardzo dobra dla Rosjan wiadomość . Dla nas Polaków już nie bo nasz bomer jeszcze nie wrócił do macierzystego portu . Ale jest nadzieja że niebawem wróci .

  1. Putin

   Towarzyszu! Moskwa docenia Wasze zasługi agitacyjne na terenie Polski. W nagrodę za Waszą gorliwość dostaniecie przydział ziemniaków, order i walonki.

 6. RD-30

  Piekna maszyna , niestety w polsce butostan od 17 wieku i do czegos takiego nigdy nie dorosniemy.

  1. Ural

   Fachowcy zapomnieli że Rosja jest dużo starsza od gazu czy nafty i że kasa jest najważniejsza! W realu niejedna kompania goniła ostatnia kurę we wsi chociaż kasy było dużo. Owocnych przemyśleń życzę!

 7. nur

  Ciekawe czy już rozwiązali problemy z tymi Buławami.

 8. JK

  Coś niemrawo to urra im wyszło....

Reklama