Geopolityka

Rijad wzywa Saudyjczyków do opuszczenia Libanu

Minister spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, książę Saud al-Faisal - fot. MSZ KAS.
Minister spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, książę Saud al-Faisal - fot. MSZ KAS.

MSZ Arabii Saudyjskiej wezwało swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Libanu z powodu rosnącego ryzyka uprowadzenia.


Oświadczenie pojawiło się na stronach ambasady saudyjskiej w Bejrucie a następnie opublikowane przez saudyjską oficjalną agencję prasową w środę, 15 sierpnia.


Ostrzeżenie wydano po tym jak członkowie szyickiego klanu uprowadzili grupę 20 osób, w której znalazł się również jeden obywatel Arabii Saudyjskiej. Była to według nich odpowiedź na porwania szyitów libańskich i irańskich dokonywane przez grupy rebeliantów na terytorium Syrii.


Ryzyko dla Saudyjczyków wiąże się również z ostatnim spotkaniem liderów państw muzułmańskich w Mekce, podczas którego zdecydowano zawiesić członkostwo Syrii w  Organization of Islamic Cooperation (Organizacji Współpracy Islamskiej) ze względu na przemoc stosowaną przez jej rząd. Krokowi temu sprzeciwił się Iran.


Można spodziewać się również podobnych ostrzeżeń ze strony innych państw szczególnie popierających syryjską opozycję walczącą przeciwko al-Asadowi, takich jak Turcja i Katar.


Aktualizacja: podobne ostrzeżenie jak Arabia Saudyjska, wydały również Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Kuwejt.


Liban jest popularnym miejscem wypoczynku letniego dla mieszkańców krajów Zatoki Perskiej.


(MMT)

Komentarze