Reklama

Geopolityka

Rakiety Hellfire II wzmocnią armię Egiptu

Fot. U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Matt Hecht
Fot. U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Matt Hecht

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż dla Egiptu pakietu rakiet AGM-114K/R3 Hellfire II za $57 mln. Sprzedaż będzie realizowana poprzez program Foreign Military Sales (FMS), stąd konieczna jest jeszcze zgoda na transakcje Kongresu. Siły zbrojne Egiptu są obecnie zaangażowane w kilka konfliktów zbrojnych, podczas których możliwe jest użycie śmigłowców Apache uzbrojonych w rakiety Hellfire. 

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż dla Egiptu rakiet AGM-114K/R3 Hellfire II. Kair planuje nabyć 356 pocisków wraz z częściami zamiennymi oraz pakietem logistycznym, technicznym i szkoleniowym. Wartość transakcji szacowana jest na $57 mln. Ponieważ sprzedaż będzie realizowana poprzez program Foreign Military Sales (FMS), stąd konieczna jest jeszcze ostateczna akceptacja Kongresu USA. Odpowiednia dokumentacja w tej sprawie została już przedłożona kongresmenom przez Defense Security Cooperation Agency (DSCA).

Rakiety Hellfire II w wersjach AGM-114F i K stanowią w tej chwili podstawowe uzbrojenie 46 egipskich śmigłowców uderzeniowych Boeing AH-64D Apache. Nowością dla sił zbrojnych tego kraju będzie natomiast wprowadzenie do służby najnowszych rakiet w wersji R. Kilka dni Departament Stanu wydał również zgodę na eksport AGM-114R do Korei Południowej.

Departament Stanu zwracają uwagę, że sprzedaż nowoczesnego uzbrojenia takiego jak rakiety Hellfire II do Egiptu zwiększa bezpieczeństwo Ameryki poprzez wzmacnianie politycznej stabilności i wzrostu ekonomicznego na Bliskim Wschodzie. Egipskie lotnictwo bierze obecnie aktywny udział w operacji „Decisive Storm” w Jemenie wymierzonej w szyickich rebeliantów Huti. Kair zapowiedział także wysłanie wojsk lądowych do Arabii Saudyjskiej. Egipskie Siły Powietrzne angażują się również w wojnę domową w sąsiedniej Libii wspierając siły rządowe (międzynarodowo uznawanego rządu w Tobruku) wierne gen. Haftarowi oraz bombardując terrorystów z Państwa Islamskiego. W lutym 2015 r. agencje donosiły z kolei o użyciu śmigłowców AH-64D Apache do walki z dżihadystami z organizacji Ansar Bait al-Maqdis na należącym do Egiptu półwyspie Synaj.

Reklama

Komentarze (1)

 1. ryszard56

  A kiedy my taki sprzet i rakiety??????

  1. Trzcinsky

   Nigdy? I tyle w temacie miłości do wielkiego brata.

  2. rudi

   jakby naszym sponsorem była AS to też byśmy sobie kupili takie zabawki...

Reklama