Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Putin: Nowe sankcje szkodliwe dla relacji Rosja - USA

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że nowe sankcje wobec Rosji, jakich wprowadzenie rozważają Stany Zjednoczone mogą zaszkodzić stosunkom między obydwoma krajami. Jednak na razie za wcześnie jego zdaniem, by mówić o ewentualnych środkach odwetowych ze strony Rosji – powiedział Putin agencji Ria Novosti.

Warto przypomnieć, że Senat Stanów Zjednoczonych głosował w tym tygodniu prawie jednogłośnie za ustawą o nałożeniu nowych sankcji na  Moskwę i zmuszeniu prezydenta Donalda Trumpa do tego, aby konieczna była zgoda Kongresu przed ewentualnym złagodzeniem przez niego istniejących już sankcji. - To rzeczywiście komplikuje stosunki rosyjsko-amerykańskie. Myślę, że jest to szkodliwe - powiedział Władimir Putin w sobotę agencji RIA. 

W rozmowie z kanałem telewizyjnym Rossiya1, w którym mówiono o sprawie w sobotę, Putin powiedział, że najpierw, zanim sam podejmie jakieś decyzje, musi zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja z amerykańskimi pomysłami nałożenia nowych sankcji na Rosję.

Czytaj też: Trump sprzeda broń do Europy Wschodniej? "Rosyjski sprzęt utrudnia współpracę"

Zachód nałożył na Rosję sankcje ekonomiczne w 2014 roku, gdy Rosja dokonała aneksji Krymu i poparła separatystycznych rebeliantów we wschodniej Ukrainie. Nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję spowodowało osłabienie rubla i sytuacji w gospodarce rosyjskiej, która w dużej mierze zależna jest od eksportu. Moskwa w odwecie podjęła działania polegające na zakazie importu żywności z krajów zachodnich, która także dotknęła zwykłych Rosjan, sprawiając pobudzenie inflacji. 

Zagrożenie nowymi sankcjami ze strony USA pojawiło się w tym miesiącu, ponieważ Amerykanie poparli ideę ukarania Rosji za domniemane wtrącanie się w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku oraz wsparcie rządu Syrii w sześcioletniej wojnie domowej. Putin odrzucił proponowane sankcje, mówiąc, że odzwierciedlają wewnętrzną walkę polityczną w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Ponda Baba

  "Putin odrzucił proponowane sankcje" dziwne że nie przyjął takiej atrakcyjnej propozycji.

  1. nick

   A Rosja jest 37 lat bardziej zacofana od Chin.Przypominam ,że jeszcze 37 lat temu było odwrotnie.Rosja jest obecnie w bardzo tragicznym położeniu strategicznym .Z jednej strony NATO ,któremu Rosja w żadnym razie nie sprosta ,a z drugiej Chiny ,które wcale nie są przyjazne Rosji ,a co na siłę próbuje wmawiać Rosjanom rosyjska propaganda.Zarówno Rosja i Chiny grają swoim rzekomym sojuszem przeciwko USA ,ale to już dawno zostało rozszyfrowane.Sytuacja geopolityczna Rosji jest coraz gorsza.Rosja jest coraz słabsza a Chiny coraz bardziej pewne siebie i coraz silniejsze.To dla Rosji skończy się bardzo ,bardzo żle.

  2. chateaux

   Brawa dla Rosji.

  3. Sternik

   Pozazdrościć. Też byśmy chcieli.

 2. Łukasz

  Amerykanie kupowali tytan z radzieckich hut nawet w czasie zimnej wojny. Myślisz że teraz coś się zmieni?

 3. ccc

  „Wartość rynkowa” całej Rosji na podstawie PKB to obecnie 276 miliardów USD – o 15% mniej niż wartość Facebooka. Zarazem to 2,5 razy mniej niż wartość amerykańskiej korporacji Apple.

  1. Księgowy

   Z czego apple w USA ma jakieś grosze, resztę kasy znajduje się poza granicami żeby nie płacić podatków. Ściągalność tych pieniędzy też jest zerowa, niejeden prezydent próbował się do tego dobrać i nic to nie dalo. Równie dobrze mogę powiedzieć że mam miliony na koncie bo dostałem email z Nigerii o zmarłym wujku.

 4. Bolo

  "za wcześnie jego zdaniem, by mówić o ewentualnych środkach odwetowych ze strony Rosji" A jakie to sankcje gospodarcze Pan Putin zaproponuje przeciwko USA? Obawiam się że jak Pan Putin wprowadzi sankcje na eksport do USA, to gospodarka USA na pewno się załamie. he,he....

  1. magazynier

   Wszystkie podwozia Airbusów i Boeingów są wykonane z rosyjskiego tytanu.

 5. zyg

  W ramach retaliacji Putin może podążyć śladem Jaruzelskiego i Urbana i nałożyć na USA "sankcje kulturalne" po których jak wiadomo kultura Amerykańska epoki Reagana z trudem się z kolan podniosła? Na poważniej zakaz inwestowania funduszy skradzionych w Rosji na rynku USA czy zakaz wysyłania dzieci kremlowskiego gangu na płatne studia w Ameryce mógłby być bardziej skuteczny lecz ryzyko buntu wewn Kremla?

Reklama