Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Putin: Nowe sankcje szkodliwe dla relacji Rosja - USA

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że nowe sankcje wobec Rosji, jakich wprowadzenie rozważają Stany Zjednoczone mogą zaszkodzić stosunkom między obydwoma krajami. Jednak na razie za wcześnie jego zdaniem, by mówić o ewentualnych środkach odwetowych ze strony Rosji – powiedział Putin agencji Ria Novosti.

Warto przypomnieć, że Senat Stanów Zjednoczonych głosował w tym tygodniu prawie jednogłośnie za ustawą o nałożeniu nowych sankcji na  Moskwę i zmuszeniu prezydenta Donalda Trumpa do tego, aby konieczna była zgoda Kongresu przed ewentualnym złagodzeniem przez niego istniejących już sankcji. - To rzeczywiście komplikuje stosunki rosyjsko-amerykańskie. Myślę, że jest to szkodliwe - powiedział Władimir Putin w sobotę agencji RIA. 

W rozmowie z kanałem telewizyjnym Rossiya1, w którym mówiono o sprawie w sobotę, Putin powiedział, że najpierw, zanim sam podejmie jakieś decyzje, musi zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja z amerykańskimi pomysłami nałożenia nowych sankcji na Rosję.

Czytaj też: Trump sprzeda broń do Europy Wschodniej? "Rosyjski sprzęt utrudnia współpracę"

Zachód nałożył na Rosję sankcje ekonomiczne w 2014 roku, gdy Rosja dokonała aneksji Krymu i poparła separatystycznych rebeliantów we wschodniej Ukrainie. Nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję spowodowało osłabienie rubla i sytuacji w gospodarce rosyjskiej, która w dużej mierze zależna jest od eksportu. Moskwa w odwecie podjęła działania polegające na zakazie importu żywności z krajów zachodnich, która także dotknęła zwykłych Rosjan, sprawiając pobudzenie inflacji. 

Zagrożenie nowymi sankcjami ze strony USA pojawiło się w tym miesiącu, ponieważ Amerykanie poparli ideę ukarania Rosji za domniemane wtrącanie się w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku oraz wsparcie rządu Syrii w sześcioletniej wojnie domowej. Putin odrzucił proponowane sankcje, mówiąc, że odzwierciedlają wewnętrzną walkę polityczną w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.