Reklama

Siły zbrojne

Przetarg na drony klasy mikro unieważniony

Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ
Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o unieważnieniu przetargu na systemy bezzałogowe klasy mikro. Planowano zakup sześciu zestawów, służących do prowadzenia obserwacji nocnej oraz dziennej.

Postępowanie zostało unieważnione z uwagi na to, że wartość najkorzystniejszej oferty przewyższyła fundusze, przeznaczone na realizację zamówienia przez Inspektorat Uzbrojenia. W procedurze wpłynęły dwie oferty: firmy Siltec Sp z.o. na kwotę 4,936 mln zł oraz konsorcjum Asseco Poland (lider) i Marcin Szender MSP na kwotę 9,075 mln zł.

Za najkorzystniejszą Inspektorat Uzbrojenia uznał ofertę firmy Siltec (87 punktów wobec 52,24 punktów oferty konsorcjum), o czym poinformował w lutym. Na realizację postępowania, pod kryptonimem Ważka, przeznaczono jednak 4,63 mln zł, a więc mniej, niż wynosiła wartość wybranej oferty. Z tego powodu Inspektorat unieważnił postępowanie.

Każdy z sześciu planowanych do pozyskania zestawów miał składać się z dwóch platform posiadających zdolność pionowego startu i lądowania, o masie startowej platformy nie większej niż 1,6 kg, średnicy lub największym wymiarem nie większym niż 70 cm oraz jed­nego zestawu stacji kierowania i kontroli.

Dodatkowe punkty można było zdobyć za dostawę przenośnych terminali wideo, uzyskiwana rzeczywistą długotrwałość lotu BSP oraz jego masę startową.

Postępowanie na bezzałogowce Ważka zostało ogłoszone w grudniu 2015 roku.

Reklama

Komentarze (17)

 1. ulep

  Polska armia zawodowa już nie istnieje. Modernizacja tego przestarzałego tworu została całkowicie wstrzymana. Cała kasa idzie na OT i tylko dla OT będą dokonywane zakupy. Oficerowie z byłych wojsk operacyjnych po szkołach PRL zostaną zwolnieni a Ci "nowsi" będą mieli możliwość przejścia do OT na szeregowców podległych oficerom OT. W efekcie końcowym powstanie nowa armia OT, armia prawdziwych patriotów!. Brawo MON, chwała bohaterom!

 2. yaro

  Proponuję w takim razie unieważnić polską armię bo jeszcze trochę a sama się rozsypie z tego przestarzałego sprzętu jakim dysponuje ...

 3. Pa

  Wszystkie unieważnienia i opóźnienia poszczególnych postępowań wynikają z tego, że "kołderka jest za krótka". MON rozbudziło w społeczeństwie, armii i przemyśle zbrojeniowym wielkie nadzieje i emocje na lepszą, bezpieczniejszą przyszłość - te szumne zapowiedzi zakupu śmigłowców, setki myśliwców, okrętów podwodnych, rakiet dalekiego zasięgu, tysiąca dronów i innego sprzętu. To wszystko pięknie brzmi i pobudza wyobraźnię, a tym samym sny o potędze - ale to kosztuje, i to sporo. Niestety politycy z kierownictwa MON nie umieją lub nie chcą posługiwać się kalkulatorami. Budżet MON nie jest z gumy, a spora jego część przeznaczona będzie na WOT, które istniały zawsze, a teraz nie wiedzieć czemu, stały się tak ważne - ważniejsze od wojsk operacyjnych, które z kolei straciły na znaczeniu w oczach decydentów.

  1. bok

   WOT potencjalnie generuje glosy, robi słupki w sondażach, bo dotyczy wielu rodzin... podobnie, jak zatrudnieni w zbrojeniówce. Temat obrony jest, zwłaszcza teraz, nośny w mediach, to się go draży, ze niby coś robimy. Tak się robi politykę. A budżet z gumy nie jest.

  2. gg

   I teraz prawdopodobnie wszyscy się zawiodą bo nie będzie żadnych większych zakupów - zawiedzie się wojsko (może poza WOT) i przemysł zbrojeniowy. A miało być tak pięknie....

  3. Realista

   Zapomniałeś dodać o kosztach podwyżek które są w globalnej skali bardzo duże.

 4. krajan

  Calkowicie nie zrozumiala decyzja Inspektoratu MON Wartosc oferowana wyzsza od zakladanej z sufitu o 6% ca 300 tys zl co stanowi wartosc jednego rzadowego lotu do Brukselii Mozna robic rozne ukryte przekrety, ale najwazniejsza sa prsestrzegane zasady ktorymi mozna sie wykazac Pani Premier, przeciez to paranoja szyta przeciw pani rzadowi

 5. Sp

  Brawo !! W końcu mamy ministra na jakiego zasłużyliśmy

  1. Icek

   To jako kara czy pochwała?

  2. zdziowiony

   Pewnie dla tego wybrał ofertę na duże samoloty VIP o mld zl droższe, niż cała kwota na samoloty VIP.

  3. Lm

   Dokładnie! Jak głosowaliście tak teraz macie!

 6. ylu

  4,63 mln złotych za 6 zestawów?! Nie lepiej iść do sklepu hobbystycznego i kupić jakiegoś porządnego drona? Wyjdzie prawie na to samo.

  1. retsym

   Ja w sklepie dla hobbystow nie widzialem dronów za 700.000 zł

 7. Gloria

  Oooo! Znowu przetarg unieważniony? A to ci niespodzianka!

 8. Obywatel RP

  Sorry, ale kwota zaplanowana pod ten kontrakt to jakieś milion euro. Może nawet ciut więcej. To jest już taki grosz, po który warto się schylić. Szczególnie małym firmom, głęboko wyspecjalizowanym. A pomimo tego były tylko dwie oferty. Myślę, że w pierwszej kolejności należy sobie zadać pytanie, czy na pewno wymagania przetargowe były właściwie sformułowane.

  1. dk.

   Godne pochwały, gdyż dzięki tak oszczędnemu gospodarowaniu środkami można organizować pięć dialogów i trzy przetargi, zamiast jednego zakupu. Nim pieniądze i tak skończą się. Pewnie od razu chodziło tylko o miejsca pracy i kolejne tematy do "badań koncepcyjnych". Może też nikomu ze znajomych królika nie udało się złożyć oferty konkurencyjnej z pozostałymi i trzeba poczekać, ogłosić potem przetarg od nowa... Powodów może być dość, w każdym razie pewnie nie są nimi same drony, he he... tysiące dronów.

  2. Kowal

   A ile jest firm które są w stanie zaoferować podobnej klasy sprzęt? Kilkanaście na cała europę.

 9. dimitris

  Gdyby starożytna demokracja działać miała podobnie absurdalnie, jak dzisiejsza, tj. że obywatele raz wybierają rządzących, ale potem przez 4 lata nie mają już żadnego wpływu na rządy, choćby nie wiem jak nieudolne - nigdy byśmy nie musieli uczyć się o o niej na lekcjach historii. Zatem jaki jest stan "demokracji" obecnej ? Np. w organach Unii Europejskiej ? Oto społeczeństwa raz wybierają rządzących, czysto teoretycznie tylko na kilka lat, niemniej potem ci rządzący wybierają dalej już tylko spomiędzy siebie wzajemnie, wydłużając swe kadencje jeszcze o kilkanaście, ewentualnie zamieniając się czasem miejscami. Ale to zaczyna się od sytuacji jak z ministrem Antonim.

 10. dokk

  Wielka inwestycja w cenie dwóch rozbitych limuzyn rządowych. Śmiać się czy płakać?

 11. gość45

  Jakiś czas temu kierownictwo MON podało informację, że niebawem na wyposażenie armii trafią roje dronów w ilościach tysięcy sztuk ???? I co miało być dobrze wyszło jak zawsze.

  1. Max Mad

   "Do końca roku trafi pierwszy tysiąc dron"... jakoś tak to szło.

  2. X

   Te drony, w ilości 1000 sztuk trafią w 1 kolejności do WOT, najdalej od marca tego roku. I to ponad wszelką wątpliwość. Antoni M.

 12. Willgraf

  Ceny z sufitu, taniej byłoby dla MON stworzyć na WAT...instytut do opracowywania dronow dla wojska...czemu tylko kupują....zamiast opracowywać w ramach MON, wszystkie polskie super wynalazki powstawały na WAT, czy obecnie jest to problem

  1. Vvv

   Na czym? WAT nie ma potencjału jak WB electronics i to tylko uczelnia która moze z kims współpracowac. Wat nie ma zdolności ani funduszy na to. Wiem co sam kończyłem WAT

 13. dron

  300 tys zabrakło i po kontrakcie. Tak nie powinno być, może jestem laikiem w przetargach ale co to za problem dorzucić te 300 kawałków. Prawie półtora roku ma być zmarnowane?

  1. PN

   Prawo zamówień publicznych pozwala na to żeby dołożyć brakującą kwotę. Widocznie nie chciano tego zrobić.

  2. gts

   Moze nie w temacie ale na zachodniej obwodnicy Lodzi braklo 150 mln przy kontrakcie na 2,6 mld. Teraz przeprojektuja zoptymalizuja i... wyjdzie jeszcze drozej, ceny materialow rosna, place budowlancow rowniez... ale spoko uwalili. Drogi jak nie bylo tak, nie ma, przesunie sie pewnie o 2-3 lata o ile w ogole powstanie tymczasem pieniadze przepadna bo inne inwestycje nie maja nawet 20% zaawansowania tej lodzkiej. Tu wszystkie papiery i decyzje juz byly, na innych dopiero wyznacza sie korytarze... jak w koncu przeprojektuja i zaczna budowac to inni tez zaczna budowac co oznacza ze nagle bedziemy mieli taki popyt na materialy i budowlancow ze inwestycja podrozeje 2x... Co do dronow to sie nie dziwie ze uwalili, tak konstruuja te przetargi ze firmy podwaja sobie ceny, za ktore chcialby sprzedac towar. Wyglada to tak jakby ow posrednik czy lider konsorcjum za duzo wiedzial o postepowaniu.

 14. REAL

  WSZYSTKO POSZŁO NA LIMUZYNY TO JEDYNY PRZETARG JAKI MACIEREWICZ WYKOŃCZYŁ I TO DOSŁOWNIE ..ALE JEŚLI CAŁE ŻYCIE SIĘ TYLKO PSUJE TO CIĘŻKO JEST COŚ ZBUDOWAĆ

 15. wunderwaffe

  Rozbite ostatnio rządowe limuzyny miały łącznie większą wartość, niż pieniądze przeznaczone na drony. Może powinniśmy stworzyć dywizję pancerną rozmodlonych polityków w ich pancernych limuzynach?

 16. tak to chyba wygląda

  Ciekawe czy nowy przetarg będzie już tylko dla firm państwowych.

 17. CB

  Chińczycy zrobią po 100 zł za sztukę, a tu w sumie 5 lub 10 milionów... Oczywiście żartuję, ale jak tylko idzie o zamówienia dla naszego wojska, zaraz ceny idą kilka czy nawet kilkanaście (kilkadziesiąt?) razy do góry...

Reklama