Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Znakomity rok tureckiej zbrojeniówki

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

Media tureckie poinformowały, że w minionym roku przemysł sektora zbrojeniowego i lotniczego wyeksportował towary o wartości przekraczającej 2 mld USD. To wzrost rok do roku o 17 procent.

Zgodnie z danymi przekazanymi mediom przez Turecką Radę do Spraw Eksportu, wartość eksportu tureckiego przemysłu zbrojeniowego i lotniczego wyniosła w minionym roku 2,035 mld USD, osiągając kwotę najwyższą w historii. W 2018 r. oba sektory przemysłu zanotowały również największą dynamikę wzrostu eksportu. Głównym odbiorcą tureckiego przemysłu obronnego i lotniczego pozostają Stany Zjednoczone, do których wyeksportowano produkty o wartości 726,7 mln USD (wzrost o 5% w stosunku do 2017 r.). Kolejne miejsce zajęły Niemcy, które kupiły wyroby tureckiej zbrojeniówki za kwotę 226,1 mln USD, co stanowi wzrost o 8 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Największą dynamikę wzrostu eksportu w omawianych sektorach przemysłu zanotowano w relacjach z Omanem, gdzie - w stosunku do roku 2017 - eksport wzrósł o 1046 procent, osiągając wartość 153,4 mln USD.

Ogólna wartość eksportu produktów tureckich wyniosła w roku 2018 168,1 mld USD, co stanowi wzrost o 7,1 procent w stosunku do roku 2017.

Reklama

Komentarze (10)

 1. xyz

  To powinien być wzór do naśladowania dla MON i Inspektoratu Uzbrojenia jak wydawać pieniądze na modernizację. Jak szantażować USA aby ugrać dla swojej armii jak najlepiej na przykładzie F-35 i S-400

 2. Gts

  Anni, ekspeot polski czy firm produkujcacych w Polsce, bo to jest znaczaca roznica. Ostatnio przeciez mibister do polskich firm zaliczal i zaklady Leonardo i LM choc wszyscy wiedza jak jest.

 3. wieslaw

  1. W kazdym panstwie zakupy wlasnego MON sa sila napedowa krajowego przemyslu zbrojeniowego 2. W Turcji naszczescie nie bylo Balcerowicza i Lewandowskiego i dlatego zachowal sie krajowy przemysl zbrojeniowy, choc nie tylko 3. W Turcji krotko rozprawiaja sie z kretami obcych wplywow, tak ze wschodu jak i zachodu, szczegolnie w wojsku 4. Turcja ma szczesliwe polozenie, nie jest krajem frontowym miedzy mocarstwami

 4. BUBA

  Tak się buduje własne możliwości.

 5. Anni

  Eksport Polski 2018 to ok 220 mld .W porównaniu z Turcją to jesteśmy barzo do przody.Za to fatalnie wypadamy z armią i jej uzbrojeniem

 6. Wolf83

  Nic tylko pozazdrościć... W Turcji nie znają pojęcia trwającego latami dialogu technicznego... Tam się ogłasza narodowy program budowy czołgu, korwety, śmigłowca i robi wszystko dla osiągnięcia korzyści dla bezpieczeństwa kraju. My jesteśmy w czarnej dziurze...

 7. Sdr

  Inwestują w swój przemysł to i mają wyniki. Odmienna od naszej droga coraz większego przejmowania kompetencji przez własny przemysł daje rezultaty.

 8. Wojtek

  U nas eksportem nikt się nie przejmuje. Przykład: moździerz Rak miał być "Hitem Exportowym". Niestety jak na dziś chętnych na niego nie ma, bo niby na co ? - amunicja rodem z II Wojny Światowej. A nowa, która niby jest już zaprojektowana i nawet jeżeli wejdzie na użycie i tak nikt z zagranicy jej nie kupi. Powód: za mała donośność już na etapie projektu. Szybkostrzelność też lepsza u konkurencji.

 9. KrzysiekS

  Tylko pozazdrościć rozwoju. Polskie PGZ w porównaniu do nich jest jak we mgle nie widzi nic i nic nie robi.

 10. Rzyt

  Mieliby nasze zarządy to by zobaczyli jak się gra na hardzie...bez zapisywania

Reklama