Przemysł Zbrojeniowy

Zmodernizowany brazylijski „AWACS” będzie ochraniał mundial

Oddano pierwszy zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania i kontroli E-99M – fot. Ministério de Defesa
Oddano pierwszy zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania i kontroli E-99M – fot. Ministério de Defesa

Brazylijskie siły powietrzne odebrały pierwszy zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania E-99M (Modernizada) - informuje IHS Jane's Defence Weekly.

Jest to pierwszy z pięciu przeznaczonych do modernizacji samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli E-99. Prace były prowadzone w brazylijskich zakładach lotniczych Embraer Defesa & Segurança i zostały specjalnie przyspieszone by zdążyć przed mistrzostwami świata w Brazylii, które zaczną się 12 czerwca.

Samolot E-99M ma być zaangażowany w ochronę przestrzeni powietrznej nad miastami, w których będzie się odbywał Mundial 2014, a później również do nadzoru morskiej strefy ekonomicznej Brazylii. Lotniskiem macierzystym dla zmodernizowanego statku powietrznego ma być baza lotnicza Anápolis.

Pozostałe samoloty maja być oddawane już z większym rozstępem czasowym. Ostatni zostanie wprowadzony do służby w 2017 r. Prace są wykonywane w ramach kontraktu COPAC (Coordinating Committee of Combat Aircraft Program) o wartości 215 milionów dolarów.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.