Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmodernizowany brazylijski „AWACS” będzie ochraniał mundial

Oddano pierwszy zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania i kontroli E-99M – fot. Ministério de Defesa
Oddano pierwszy zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania i kontroli E-99M – fot. Ministério de Defesa

Brazylijskie siły powietrzne odebrały pierwszy zmodernizowany samolot wczesnego ostrzegania E-99M (Modernizada) - informuje IHS Jane’s Defence Weekly.

Jest to pierwszy z pięciu przeznaczonych do modernizacji samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli E-99. Prace były prowadzone w brazylijskich zakładach lotniczych Embraer Defesa & Segurança i zostały specjalnie przyspieszone by zdążyć przed mistrzostwami świata w Brazylii, które zaczną się 12 czerwca.

Samolot E-99M ma być zaangażowany w ochronę przestrzeni powietrznej nad miastami, w których będzie się odbywał Mundial 2014, a później również do nadzoru morskiej strefy ekonomicznej Brazylii. Lotniskiem macierzystym dla zmodernizowanego statku powietrznego ma być baza lotnicza Anápolis.

Pozostałe samoloty maja być oddawane już z większym rozstępem czasowym. Ostatni zostanie wprowadzony do służby w 2017 r. Prace są wykonywane w ramach kontraktu COPAC (Coordinating Committee of Combat Aircraft Program) o wartości 215 milionów dolarów.

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Vexorus

  Marynarka wojenna i tak niedługo dostanie CASY, dodajcie do tego jeszcze ze 2 sztuki w wersji AWACS, proszę!

 2. Miroo

  Polska powinna mieć co najmniej dwa tego typu samoloty... Bo zanim uruchomimy Traktat Północnoatlantycki, procedura wysłania E-3 ruszy i zostanie wykonana... zresztą nawet jeśli się to zadzieje szybko warto uzupełnić o swój własny samolot...

  1. Stary

   Brawo popieram. Choć, ze 2 takie !! Please.

Reklama