Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zestrzelenie drona tańsze niż kawa

Fot. T. Głowacki

„System wysokoenergetycznej broni laserowy HELWS (High-Energy Laser Weapon System) jest w stanie wyeliminować za pomocą niewidzialnego promienia światła cele takie jak drony, w cenie filiżanki kawy za strzał" – mówi Jeff E. Newsom III, Dyrektor ds. Wymogów i Zdolności w Zakresie Laserów Wysokiej Mocy koncernu Raytheon Inteligence & Space. Podkreśla on, że zmienia to stosunek koszt-efekt na korzyść systemów obronnych. Przy użyciu tradycyjnej broni kinetycznej często strącony dron czy pocisk jest znacznie tańszy od pocisku użytego do jego eliminacji.

Reklama

Materiał Sponsorowany

Reklama

Komentarze (7)

 1. Pt

  Co mówi żołnierz p-lot do koleżanki z systemu na nocnej służbie? ,,Co sobie dziś strzelimy pani porucznik na nocnej służbie? Kawkę czy drona?" ,,Po taniości panie kapralu, po taniości."

 2. pitR

  Musi chyba stać kolo lini średniego napięcia.

 3. Mama Leona

  E, to nie dla nas. Jakiś "stosunek koszt-efekt"????? My nie używamy tego parametru przy zakupach. Stać nas. Niepodległość nie ma ceny. Itd.

 4. oko

  Skoro ten system jest tak dobry i jeszcze bardziej tani, to należy go montować na każdym wojskowym pojedzie samochodowym !, pancernym i czołgowych oraz w strefie przygranicznej czy też obiektach użyteczności publicznej !!! To złoty biznes !!!

  1. Stefan1

   tani, to jest jeden błysk. urządzenie zaś i dro0gie i ciężkie, jak na razie....

  2. Al.S.

   Wchodzi na pickupa, więc takie ciężki nie jest. Samodzielnie tego nie widzę, ale jak najbardziej jako część systemu, takiej Loary2 - na podwoziu "ciężkiego Borsuka", z pojedynczym 35mm działkiem z amunicją programowalną, radar-optycznym systemem wykrywania i śledzenia, interferometrycznymi czujnikami emisji radiowych i automatyczną stacją zakłóceń aktywnych, wyrzutnią rakiet o zasięgu pozwalającym niszczyć nosicieli broni stand-off.

 5. Mireq

  Ta kawa to może i tania, ale kubeczek do tej kawy kosztuje grube miliony, miliony ...

 6. BadaczNetu

  Trzeba będzie zrobić drona z lusterkiem. A potem akcja "Bazyliszek" :)

 7. Thorgal

  To "zestrzelenie" drona wydaje się że trwa trochę za długo...