Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zdzikot: zdaliśmy egzamin jako partner państwa [FORUM STRATEGICZNE]

Fot. Poczta Polska/Defence24/Youtube
Fot. Poczta Polska/Defence24/Youtube

W najnowszym odcinku Forum Strategicznego, wspólnej inicjatywy Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii (FIBiS) oraz Grupy Defence24, gościł prezes Poczty Polskiej S.A. Tomasz Zdzikot. Rozmowa, prowadzona przez eksperta FIBiS Andrzeja Kozłowskiego, została poświęcona kwestiom roli i znaczenia Poczty w strategicznym ujęciu bezpieczeństwa państwa oraz roli jaka przypada w tym aspekcie właśnie Poczcie Polskiej. 

Patrząc szeroko na bezpieczeństwo Polski, prezes Tomasz Zdzikot, zauważył, iż Poczta Polska obecnie w bardzo wielu elementach istotnie uzupełnia zasoby państwa w tej sferze lub wręcz wykonuje kluczowe zadania. Najnowszym przykładem jest, zdaniem prezesa zapewnienie pewności obrotu gospodarczego w warunkach pandemii koronawirusa. Poczta Polska nie zatrzymała swego działania w obliczu kolejnych fal COVID-19 uderzających w Polskę, utrzymując zdolność do dostarczania korespondencji kluczowej dla państwa i jego obywateli.

Czytaj też: Znaczenie Poczty Polskiej w systemie bezpieczeństwa państwa

Prezes Tomasz Zdzikot podkreślił również, że obiekty należące do Poczty Polskiej to również często elementy infrastruktury krytycznej, wskazując w tym kontekście między innymi na znaczenie węzłów logistycznych. To właśnie tam skupia się potrzeba efektywnej współpracy Poczty Polskiej z instytucjami państwowymi, które odpowiadają za sprawy związane z bezpieczeństwem.

Stąd też w przypadku Poczty Polskiej należy przykładowo rozważać problematykę zagrożeń terrorystycznych z dwóch perspektyw. Pierwszej, gdy sama Poczta z racji swojego zdarzenia może stać się celem ataku, a z drugiej, gdy ktoś chciałby posłużyć się np. przesyłkami dostarczonymi przez pocztowców, aby razić inne cele.

Reklama

Komentarze

    Reklama