Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Żandarmeria zatrzymała dostawcę wojskowego obuwia. Zarzuty ws. 68 mln złotych

Zdjęcie poglądowe
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała właściciela firmy DEMAR, który w latach 2014-2020 dostarczał do Sił Zbrojnych RP wadliwe obuwie - poinformował Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko.

17 stycznia 2022 roku Żandarmeria Wojskowa, w ramach śledztwa dotyczącego oszustwa polegającego na dostarczaniu w latach 2014 - 2020 do Sił Zbrojnych RP wadliwego obuwia - trzewików wojskowych wzór 933/MON i 933A/MON, zatrzymała właściciela firmy DEMAR.

Powyższe śledztwo prowadzone jest w związku z ujawnieniem i rozpracowaniem przestępczego procederu, polegającego na celowej produkcji wadliwego obuwia przez nierzetelnego przedsiębiorcę - podkreśla rzecznik ŻW.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie przedsiębiorcy zarzutu doprowadzenia komendantów 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie i 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości 67,974 mln zł w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez wprowadzenie ich w błąd co do jakości dostarczanych do Sił Zbrojnych RP trzewików, zastępując określoną w specyfikacji produktu tkaninę o odpowiedniej jakości - dużo tańszym materiałem, który nie spełniał zakładanych parametrów. Zarzut dotyczy więc popełnienia przestępstwa określonego w art. 286 § 1 Kodeksu Karnego. Za wskazane przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Żandarmeria Wojskowa na poczet przyszłych kar dokonała zajęcia ruchomości, gotówki i papierów wartościowych o wartości nie mniejszej niż 30 mln zł.

Komentarze (9)

 1. Pz

  Właśnie wyczytałem, że armia zażyczyła sobie osobowej homologacji do Fordów Rangerów, które to w oryginale mają ciężarową homologację!...Przecież przeróbka 650 pojazdów aby spełniały wymogi w tym zakresie musiała kosztować majątek! Kolejny przykład niekompetencji i marnotrawienia publicznych pieniędzy!

 2. pawlo

  no końcu się za to wzięli,bo te buty na prawdę gówniane były

 3. Greedo

  "Wokulskiego"zamknęli? Takie opóźnienia w procedurze sprawdzania dostaw nie świadczą najlepiej o logistyce. Ciekawe tylko czy na poczet lat musieli zajmować ruchomości, gotówkę i papiery wartościowe i rozwalać płynność finansową spółki , czy nie wystarczyło wpisać się w hipoteki na nieruchomościach ? Spółka musi dalej pracować i dać ludziom i ich rodzinom żyć , a te kary trzeba będzie z czegoś spłacić. Komunikat jak z wiadomości skarbówki, gdzie to najpierw blokują a po kilku latach oddają bo się pomylili .

 4. Strażnik

  Dziękuję za odpowiedzi i za wyjaśnienia. Pozdrawiam

 5. Gracz

  Takie pytanie co się stało z firmą kupczak z Kalisza ? Ich buty były naprawdę pancerne.

  1. Był czas_3 dekady

   Została wyparta z rynku przez wszelkiej maści kombinatorów sprzedających materiały Made in China.

 6. RubensDeFalco

  Czyżby zamiast słynnej membrany Gore Tex do produkcji obuwia wojskowego stosowano tańszy zamiennik albo zwykłą folię? Może w końcu doczekamy się czasów gdy egzemplarze seryjne nie będą różniły się jakością od tych dostarczanych na testy i przetargi.

 7. adi1

  Oj przyjrzyj się dokładniej czy to aby na pewno Honker ;)

 8. Strażnik

  Z jednej strony multicam od stóp do głów, hk416 a z drugiej honker. Ktoś wie po co i dlaczego żandarmeria wykorzystuje ten kamuflaż? Lans?

  1. pomz

   Tradycja i nowoczesnosc!

  2. Graba

   To Land rover defender

  3. Tani35

   Ten samochod nazywano za dawnych czasow Honekerem a zdjecie jest poglądowe.

 9. ruski trol

  Sprawne działania służb pozwoliły na złapanie tego cwaniaka i prywaciarza już po 6 latach