Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zakończenie dostaw Black Hawków dla Jordanii. Za pieniądze USA

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Jordanii poinformowała o zakończeniu dostaw śmigłowców UH-60 Black Hawk dla Jordanii. W sumie w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy do tego bliskowschodniego państwa trafiło 12 maszyn. 

Nowe śmigłowce w wersji UH-60M będą używane przede wszystkim przez jordańskie siły specjalne. Ambasada amerykańska w Ammanie podkreśla bezprecedensowo szybką dostawę tych maszyn. W sumie liczba Black Hawków w różnych wersjach używanych przez Królewskie Jordańskie Siły Powietrzne wzrosła do ponad 30 egzemplarzy. Wśród nich są trzy S-70i zmontowane w zakładach PZL Mielec. 

Ceremonie przyjęcia wiropłatów do służby wraz z pokazem sił specjalnych, która odbyła się w bazie lotniczej King Abdullah II na wschód od Ammanu zaszczycili swoją obecnością dowódca jordańskiego lotnictwa gen. dyw. książę Fajsal ibn al-Husajn ibn Tala, Chargé d'Affaires ambasady USA w Ammanie Henry Wooster i dowódca US Central Command gen. Joseph Votel. W ceremonii wzięły też udział pierwsze dwie z sześciu kobiet, które będą pilotami jordańskich Black Hawków. 

Dostarczenie śmigłowców Black Hawk do Jordanii jest częścią amerykańskiego pakietu wsparcia wojskowego dla tego kraju i ma się przyczynić do wzmocnienia stabilności regionu. Jordania traktowana jest przez Waszyngton jako kluczowy kraj na Bliskim Wschodzie zaangażowany w  zwalczanie Państwa Islamskiego. 

Dostawy nowych śmigłowców były możliwe dzięki zwiększeniu amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ammanu. Waszyngton zapowiadał, że będzie to 1 mld USD w latach 2015-2017. Na pozyskanie Black Hawków Kongres USA przeznaczył w 2017 roku 470 mln dolarów, a kwota ta obejmuje także szkolenie pilotów, członków załóg i techników, a także części zamienne, wyposażenie naziemnem, uzbrojenie, amunicje oraz schrony dla śmigłówców. Same Black Hawki kosztowały natomiast 200 mln dolarów. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. znawca

  A nam chca wcisnac S70

  1. zły

   Dokładnie. Od tego trzeba by zacząć czym jest UH-60 a czym S-70i.

  2. Davien

   Nie chca nam wcisnąć tylko był wymóg produkcji lub montazu w Polsce a wtedy zostaje TYLKO S-70i

 2. gosc555

  no to teraz widzicie jak Nas Stany traktują i szanują ,i jakie mamy miejsce w ich układance

 3. Naiwny

  Panowie o czym Wy piszecie? Jakie to niby loby w USA ma Jordania? Lub jacy to niby z nich negocjatorzy? Jedyne co jest istotne to interes USA. Jedyne loby które maże a Stanach coś załawić to izraelskie i to tylko wtedy jak jest to też kożystne dla USA. To nie słabość Naszego lobby lub negocjatorów decyduje o tym jak Nas traktuje nasz sojusznik ale to jak jesteśmy ważni i jaką mamy wyznaczoną rolę w potencjalnym konflikcie. A jaka jest to rola? Popatrzcie na mapę i pomyślcie logicznie. Nie śnijcie też, że można tu coś ugrać samodzielnie - nie ta liga.

 4. NAVY

  Dla czego Polska nie ma takiego pakietu ?

 5. Lll

  My albo jestesmy USA niepotrzebni albo mamy slabych negocjatorow

  1. Kill

   I jedno i drugie

  2. Czesio

   Jak najbardziej jesteśmy potrzebni, musimy kupić Patrioty do obrony amerykańskiej bazy w Redzikowie.

  3. AAA

   My, o czym Jankesi wiedza, mamy kasę żeby zapłacić - Jordania i tak by nie zapłaciła bo nie ma z czego

 6. dokk

  Spokojnie, doliczą do naszej ceny i wyjdą na swoje.

 7. Naiwny

  A to z Nami podobno się przyjaźnią amerykaniei jesteśmy ich \"strategicznym\" i \"ważnym\" sojusznikiem. To jakim sojusznikiem jest Jordania? I przy okazji system władzy w Jordani trudno nazwać \"demokratycznym\". Prędzej pasuje tu nazwa \"dyktatura\". W dodatku nareszcie wiemy przez kogo utrzymywana.

Reklama