Przemysł Zbrojeniowy

XX MSPO - PIAP prezentuje szerokie spektrum swoich robotów

Krajowy potentat w dziedzinie robotyki przedstawił swoje produkty na XX MSPO.Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP od ponad 10 lat rozwija działalność innowacyjną w obszarze zastosowań robotyki mobilnej na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Obecnie realizuje około 20 międzynarodowych projektów badawczych. Prowadzi współpracę z NATO, EDA, ESA, ośrodkami z USA i Izraela.

Warto wspomnieć zatem, o niektórych wystawionych na MSPO produktach PIAP, np. robocie Expert, który jako pierwsza maszyna o przeznaczeniu antyterrorystycznym wykonuje swoje zadania w środkach transportu. Ma duży zasięg i udźwig choć mała bazę mobilną.

Robot Scout służy z kolei rozpoznaniu terenu i miejsc trudno dostępnych. Swoje zadania realizuje dzięki napędowej hybrydzie kół i gąsienic. Jego zastosowanie poszerza możliwość zamontowania nagrywarki, wyrzutnika pirotechnicznego, czy czujnika skażeń chemicznych.

Robot Ibis ma natomiast zastosowanie pirotechniczne i bojowe. Osiąga dużą prędkość, może działać w trudnym terenie. Jest przystosowany do współpracy z wyposażeniem bojowym : wyrzutnikami pirotechnicznymi, strzelbami gładko lufowymi, czy magistrala do zdalnej detonacji ładunków wybuchowych.


(PAM)

Komentarze