Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WZL1 wspierają lokalną społeczność

Fot. WZL1.
Fot. WZL1.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) to firma, która przede wszystkim dba o to, aby śmigłowce latające w Siłach Zbrojnych RP były sprawne i niezawodnie służyły pilotom. Obok działań na rynku krajowym Spółka systematycznie rozwija współpracę z różnymi podmiotami w zakresie kooperacji międzynarodowej. WZL1 realizują również szereg innych usług skierowanych zarówno do sektora wojskowego jak i cywilnego. W portfolio przedsiębiorstwa można znaleźć takie usługi jak: lakierowanie, pokrycia galwaniczne, wiązki elektryczne, badania nieniszczące, produkcja struktur kompozytowych i wiele innych.

Artykuł przygotowany przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A.

Pomimo trudnego dla światowej gospodarki okresu pracownicy Zakładów systematycznie, nieprzerwanie i z największą starannością realizują wszystkie zobowiązania wynikające z podpisanych umów i zleceń. Jednocześnie bardzo aktywnie angażują się w akcje społecznościowe organizowane z ramienia Spółki jak i te i zainicjowane przez kadrę.

Od kilku lat w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 S.A. funkcjonuje koncepcja Społecznej Odpowiedzialność Biznesu (CSR), w ramach której firma regularnie włącza się w różne akcje społeczne i odpowiada na problemy społeczności chcąc pozytywnie wpłynąć na jakość życia w regionie. W 2020 roku przedsiębiorstwo wraz z pracownikami wsparło kilkanaście inicjatyw. Najważniejszą z nich jest walka z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19. W tym celu przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. podpisali umowy, na podstawie których na terenie firmy utworzono Centrum Dystrybucji Środków w zakresie zwalczania i zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2. Na jego obszarze składowane są sprzęty i materiały medyczne, w tym środki ochrony indywidualnej oraz środki do dezynfekcji niezbędne do walki z pandemią.

image
Fot: WZL1

Co więcej, dzięki działaniom prowadzonym w Spółce do placówek medycznych i podmiotów zaangażowanych w walkę z koronawirusem trafiło kilkadziesiąt tysięcy masek ochronnych, odzieży ochronnej i środków do dezynfekcji. Natomiast szpitalowi w Zgierzu oraz MSWiA w Łodzi zostały przekazane środki na zakup 6 respiratorów.

image
Fot. WZL1.

Pracownicy Zakładów postanowili wesprzeć lokalnych biznesmenów kupując od nich kilka tysięcy tulipanów, goździków i frezji. Zaangażowali się również bardzo aktywnie w zbiórkę wyprawki szkolnej. Kilkanaścioro dzieci z biednych rodzin otrzymało plecaki i inne niezbędne produkty. Podobną akcję na rzecz Miejskiego Przedszkola Specjalnego Nr 5 "Iskierka" i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Dęblinie - zorganizowano w oddziale Spółki w Dęblinie.

image
Fot. WZL1.

 

Wsparcie otrzymały również szkoły podstawowe. Dzięki środkom przekazanym przez WZL1 do placówek trafiły m.in. tablice suchościeralne, generator ozonu oraz elementy wyposażenia świetlicy szkolnej, a w ramach współpracy z Salezjańskimi Szkołami Rzemiosł w Łodzi w zakresie kształcenia młodzieży pracownia informatyczna została wyposażona w nowy sprzęt.

– Wiemy jak istotne jest oddziaływanie biznesu funkcjonującego w danym regionie na społeczność lokalną i jak ważne jest wsparcie tej społeczności. Dlatego Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. angażują się w szereg działań mających na celu nie tylko poprawę jakości życia mieszkańców regionu i krzewienie podstawowych, najważniejszych wartości wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, ale również wsparcie promocji sportu, szkolnictwa, tworzenie nowych miejsc pracy czy po prostu bezpośrednie wsparcie osób potrzebujących pomocy. WZL1 przyczyniają się do wyrównania dysproporcji społecznych i rozwoju dziedzin życia, które mogą stanowić istotne elementy w funkcjonowaniu całego społeczeństwa – komentuje Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A.

W ten sposób firma realizując politykę CSR daje wyraźny, pozytywny sygnał dla społeczeństwa. Lokalna społeczność może liczyć na wsparcie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. nie tylko w sytuacjach kryzysowych jak np. walka z pandemią, ale również w innych. Przykładem może być np. promocja „życia w sportowym duchu”. Spółka wspiera drużynę siatkarską MMKS Lotnik Łęczyca oraz dziecięcą koszykówkę w Łodzi.

Całkiem innym, niemniej równie istotnym przedsięwzięciem była współpraca ze Stowarzyszeniem „Paczka dla Bohatera”. Zakłady udostępniły na swoim terenie pomieszczenie, gdzie składowano produkty, z których wolontariusze przygotowali paczki

image
Fot: WZL1

Zostały one przekazane ludziom walczącym o wolną Polskę - żołnierzom Września 39. Do Stowarzyszenia trafiły również środki pozwalające poszerzyć zakres wsparcia produktowego naszych bohaterów.

– Cieszymy się, że mogliśmy wspomóc tak ważną inicjatywę dla osób walczących o Polskę. W ten sposób chociaż w niewielkim stopniu możemy odwdzięczyć się im za ich walkę kilkadziesiąt lat temu – dodaje Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A.

Kolejną dziedziną, w którą Zakłady zdecydowały się zaangażować jest zachęcenie zarówno dzieci jak i dorosłych do czytania. W tym celu Spółka przekazała Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Wiślana środki na zakup regałów na książki, ułatwiając tym samym dostęp do ciekawej lektury. We wszelkie działania Spółki dotyczące pomocy potrzebującym bardzo aktywnie włączają się również pracownicy WZL1. Część akcji nawet sami  je inicjują zarażając pozytywną energią resztę personelu, który ochoczo przystępuje do wszystkich inicjatyw tego typu. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A., to „silna” firma, której motor napędowy stanowią właśnie wszystkie osoby spójnie pracujące na ich sukces. Ta energia towarzyszy również całemu zespołowi podczas różnego typu akcji takich jak np. Szlachetna  Paczka czy zbiórka karmy dla zwierząt. To właśnie dzięki takim działaniom święta dla jednej z rodzin z regionu łódzkiego były naprawdę szczęśliwe. Pracownicy i Zarząd Zakładów spełnili wszystkie życzenia wybranej rodziny obdarowując ją nie tylko żywnością, środkami czystości, ubraniami, czy niezbędnymi w domu sprzętami, ale także drobnymi upominkami, o których marzyli jej członkowie.

Natomiast zbiórka karmy dla zwierząt, a konkretnie kotów, jest prowadzona na terenie WZL1 systematycznie. Dzięki kadrze udało się już zgromadzić spory zapas.

Warto także wspomnieć, że WZL1, chcąc nieść pomoc potrzebującym, współpracują również z innymi podmiotami. Przykładem w tym zakresie może być kooperacja z łódzkim Bionanoparkiem. Pracownicy firmy ochoczo przyłączyli się do organizowanej przez przedstawicieli Bionanoparku akcji zbiórki krwi.

Wszystkie zorganizowane kampanie w zakresie wsparcia pokazują jak ogromną siłę wewnętrzną posiadają Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. oraz jak wiele pracownicy wraz z Zarządem mogą wspólnie osiągnąć propagując jednocześnie różne akcje społeczne i aktywnie się w nie włączając. Spółka wraz z załogą zrealizowali szereg różnego rodzaju działań dając społeczności lokalnej znak, że jest firmą zaangażowaną w sprawy i problemy regionu. Już teraz WZL1 patrzą optymistycznie w przyszłość i planują działania wynikające z koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu na cały 2021 rok, który co prawda nie wiadomo jak się potoczy, niemniej jedno jest pewne na Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. można liczyć niemalże w każdej sytuacji.

Artykuł przygotowany przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A.

Reklama

Komentarze

    Reklama