Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WZL-2 remontuje dwa zagraniczne MiGi-29

Fot. Bundeshehr
Fot. Bundeshehr

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy prowadzą obecnie remont dwóch samolotów MiG-29 dla nieujawnionego klienta zagranicznego. Jest to użytkownik, który nie chciał korzystać z serwisu rosyjskiego producenta. 

Jak wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Defence24, dwa samoloty MiG-29 znajdujące się obecnie w WZL-2 nie zostały zakupione przez MON, jak podają niektóre źródła. Są to maszyny, na których realizowane są prace na zlecenie klienta zagranicznego.

Obecnie zakłady WZL-2 w Bydgoszczy jako jedne z niewielu poza granicami Federacji Rosyjskiej i jedynie w krajach NATO posiadają możliwości remontu i przedłużania resursów maszyn typu MiG-29 bez angażowania producenta, którym jest rosyjskie biuro MiG.

Z możliwości tej skorzystać miała Bułgaria, która podpisała w 2015 roku wstepne porozumienie o remontach i modernizacji posiadanych przez siebie maszyn. Zmiana rządu spowodowała jednak zerwanie rozmów z Polska i zawarcie kontraktu z rosyjskim producentem pomimo wczesniejszych problemów z terminowością i ceną serwisu. WZL nr 2 zmodernizował i prowadzi serwis także maszyn MiG-29 Sił Powietrznych RP. 

Reklama

Komentarze (12)

 1. Awzert

  To są Ukraińskie Migi. Mają brać udział we wspólnych ćwiczeniach NATO-Ukraina.

  1. Davien

   Dokładnie, ale niech funklub i reszta nie opowiadają bajek jak to maja wesprzeć Iran bo się niedobrze robi od tych kłamstw A juz bajki Drakkara że nagle zrezygnuja z handlu ze Stanami.... Chiny praktycznie panei Michale kontroluja KRLD bo jak wstrzymają dostawy to Kim pada w ciągu kilku tygodni. A cod o sankcji to chodziło mi o pokazanie ze Chiny w tej wojence ucierpią znacznie bardziej, choc akurat ani im ani USa nie jest ona do niczego potzrebna bo traca obie strony. Tyle ze to nie USa a Chiny sa uzaleznione od handlu. Dzis panei Michale wojna handlowa nie opłaca sie ani Chinom ani USA A co do Ormuz, to wolnośc zeglugi tam jest dla Chin kluczowa, podobnie jak w Malakka boz ablokowanie tych punktów oznacza ze transport ropy pada i Chiny maja duzy problem. A kto grozi bez przerwy blokada Ormuz?? USA czy Iran? Wiec nawet płynac tam w swoich cleach, a tym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i przy okazji zaistnienie w Zatoce Perskiej, jak pan sądzi po czyjej stronie będa stały. Zwłaszcza po ostatnim wyczynie Iranu.

 2. ck16

  Rozumiem, że Polski nie jest stać na kupno jednorazowo np 100 samolotów ale z pewnością jest stać na kupno rocznie z 2-3 używanych F16 i z 2-3 MIG 29 i ich ewentualną modernizację. Za 5-6 lat takie zakupy przyniosły by jakiś liczący się rezultat.

 3. asx

  Prawdopodobnie to USA 2 kupiło mołdawskie lub serbskie (od Białorusi ?) a po wyremontowaniu trafią do Izraela w celu pozorowania walk i oceny możliwości płatowca albo na użytek prywatnych firm flotowych w USA

  1. Koba

   21 sztuk mołdawskich Mig-ów zakupionych onegdaj prewencyjnie przez USA (ponieważ Mołdawia zaczęła sprzedawać MiG-i np.do Jemenu). Są to dwa z nich a przyleciały C-5 w częściach.

 4. Podbipieta

  Dla USA

  1. Koba

   Dwa ex-mołdawskie MiG-i odkupione przez USA. Gdzieś muszą przywrócić je do stanu lotnego - i nie może to być Rosja czy też Ukraina.

  2. arona

   To nie jest wykluczone, a wręcz bardzo możliwe. W Grudziądzu remontowane są dla USA zestawy rakietowe zdobyte zapewne gdzieś w Iraku, np Osa. Przylatują i odlatują na pokładach C-17, w Gdańsku były już kilka razy.

 5. bbh

  Podobno ex-mołdawskie, które trafiły do USA.

 6. Nikt

  A jak tam niepostrzeżenie się znalazły przyleciały o własnych siłach , złożone w ciężarówkach jechały przez pół świata albo europy ,czy co ?

 7. Borg

  Dla mnie, kompletuje właśnie galaktyczną flotę Borga.

 8. Piotr D

  Ciekawe czyje? Stawianym na Afrykę.

  1. Raf

   Dla serbii ....

  2. tyle

   Jakiś czas temu, USA odkupiła od Mołdawii chyba 21 szt Migów -29. Część z nich wylądowała na cokołach w różnych miejscach Ameryki. Chodziły słuchy czy plotki, że dwie szt z tej partii odkupił MON celem kanibalizacji. Jak jest naprawdę, może się za jakiś czas dowiemy.

  3. Adam

   dla Mołdawii (?)

 9. polio

  mowilo sie ze kupilismy od ameryki po bulgarskie dwa migi, a tu niespodzianka i je tylko remontujemy.

 10. ck

  Ja bym kupił te MIG-i 29. Lepsze takie zakupy niż żadne.

 11. Kim Dzong Un

  Może chodzi o DPRK?

 12. Arek

  Polska powinna zabrać te Migi i wcielić do PSP

Reklama