Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. rozbudowują zdolności

Fot. WZL1.
Fot. WZL1.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) przez 75 lat działalności stały się nie tylko jedną z wiodących firm branży lotniczej, ale również jedną z czołowych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej zarówno w obszarze poziomu organizacji, technologicznym, jak i finansowym, uwzględniając doskonały standing finansowy Spółki.

Artykuł przygotowany przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A.

W oparciu o najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania WZL1 realizują między innymi prace remontowo-serwisowe, modernizacyjne i obsługi na śmigłowcach z rodziny Mi (Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24), samolotach szkolnych, silnikach TW3-117. Na mocy zeszłorocznych porozumień są realizowane umowy wykonawcze do zobowiązań offsetowych dotyczące śmigłowca AW101 Merlin dla Sił Zbrojnych RP. W portfolio Spółki znajdują się również takie usługi jak: pokrycia galwaniczne, metrologia, obróbka mechaniczna, badania nieniszczące, lakierowanie, produkcja struktur kompozytowych i wiązek elektrycznych.

WZL1 to nie tylko tradycja i doświadczenie, ale również ciągłe doskonalenie i rozwój. Firma kładzie ogromny nacisk na zapewnienie wysokiej jakości usług, czego potwierdzeniem są posiadane certyfikaty w zakresie norm: ISO 9001 czy AQAP 2110. Spółka realizuje również zadania związane z cywilnym rynkiem lotniczym jako organizacja PART-145 na wykonywanie obsług liniowych i hangarowych statków powietrznych w kategorii A2. Co więcej, jako doświadczona i profesjonalna firma lotnicza posiada certyfikat AS 9100 rev. D w bardzo szerokim zakresie działalności projektowej i produkcyjnej, co umożliwia współpracę z największymi producentami lotniczymi na świecie.

image
Fot. WZL1.

Wszystkie te działania mają na celu utrzymanie potencjału Sił Zbrojnych RP w zakresie zapewnienia sprawności statków powietrznych, w tym także nowych generacji sprzętu lotniczego. Dlatego też w siedzibie Spółki w Łodzi, będą serwisowane śmigłowce AW101 Merlin, a w dęblińskim Oddziale nowe samoloty szkolne Polskich Sił Powietrznych M-346 „Bielik”.

Spółka systematycznie poszerza swoje kompetencje, w tym m.in. w zakresie produkcji lotniczych struktur kompozytowych, zainicjowanej z  Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie. Przez lata WZL1 rozwijały  swoje zdolności w zakresie infrastrukturalnym i technologicznym osiągając zdolności produkcyjne w obszarze większości powszechnie stosowanych technologii kompozytowych. Obecnie realizowane są działania także w zakresie prac B+R. Przykładem jest projekt opracowania trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych w przestrzeń kosmiczną oraz utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego wraz z Centrum Badań Nieniszczących w WZL1. Dodatkowo firma stawia na kooperację w ramach Grupy Kapitałowej PGZ oraz współpracę ze  światowymi producentami lotniczymi.

image
Fot. WZL1.

Dynamiczne inwestycje w rozwój technologii kompozytowych oraz przyjęte w Spółce standardy w zakresie zarządzania jakością oraz organizacji produkcji zostały docenione przez światowe koncerny uczestniczące w postępowaniach offsetowych związanych z zakupem nowoczesnego uzbrojenia dla polskiej armii.

Na podstawie Umowy Offsetowej zawartej 23.03.2018r. pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a Lockheed Martin Global Inc., Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. uczestniczą w Programie Wisła realizując jedno z zadań offsetowych odnoszące się do produkcji, napraw oraz testów funkcjonalnych kompozytowych kontenerów startowych rakiet systemu PAC-3 MSE.

image
Fot. WZL1.

 

Jednym z ważniejszych punktów wskazanych w zobowiązaniu offsetowym było poszerzenie kompetencji Wydziału Struktur Kompozytowych. Zwiększono jego powierzchnię infrastrukturalną
o 3 tys. metrów kwadratowych. Etap prac budowlanych został właśnie ukończony, następnym krokiem milowym będzie doposażenie linii produkcyjnej w specjalistyczny sprzęt, co zostanie zrealizowane w najbliższych miesiącach.

Dla WZL1 jest to szansa na włączenie się w łańcuch dostaw jednego z największych koncernów zbrojeniowych na świecie. Dla Lockheed Martin jest to doskonała okazja na udowodnienie dobrej współpracy z polskim przemysłem jako elementem strategii związanej z uczestnictwem w polskich programach modernizacji sprzętu wojskowego. Ponadto LM we współpracy z WZL1 dostrzega szansę na pozyskanie nowego, solidnego producenta elementów systemu PAC-3MSE.

Sukces wspólnej realizacji zadania offsetowego, jak również wszystkich zagadnień z tym związanych stanie się podstawą do nawiązania trwałej kooperacji pomiędzy obiema firmami. Pozwalając na poszerzenie obszarów współpracy zgodnie z najnowszymi trendami na rynkach zbrojeniowych.

Artykuł przygotowany przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A.

Reklama

Komentarze

    Reklama