Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko odebrało robota patrolowo-przenośnego nowego typu

Fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz - PIAP
Fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz - PIAP

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, dostarczył pierwszy egzemplarz Robota Patrolowo Przenośnego - model „Robot Inżynieryjny 1806”. Odbiorcą jest 2. Mazowiecki Pułk Saperów. Do końca bieżącego roku do Wojska Polskiego trafi łącznie 18 z 35 zamówionych egzemplarzy tych urządzeń.

Robot Patrolowo-Przenośny (RPP) o masie bazy mobilnej 75 kg jest  platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Roboty EOD/IED są jednym z czternastu głównych programów ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Projektu Technicznej Modernizacji Sił Zbrojnych. Łuksiewicz-PIAP jako największy w Polsce i jeden z największych na świecie dostawca robotów mobilnych jest od początku zaangażowany w ten program. Zamówienia z MON w polskim Instytucie Sieci Badawczej Łukasiewicz stają się impulsem do dalszego rozwoju krajowej myśl technicznej i kompetencji eksportowych Łukasiewicz-PIAP

dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP

Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.

RPP jest robotem o napędzie gąsienicowym co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym, gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.

Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Jest z nim zintegrowane także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące nowej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.