Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko odebrało robota patrolowo-przenośnego nowego typu

Fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz - PIAP
Fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz - PIAP

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, dostarczył pierwszy egzemplarz Robota Patrolowo Przenośnego - model „Robot Inżynieryjny 1806”. Odbiorcą jest 2. Mazowiecki Pułk Saperów. Do końca bieżącego roku do Wojska Polskiego trafi łącznie 18 z 35 zamówionych egzemplarzy tych urządzeń.

Robot Patrolowo-Przenośny (RPP) o masie bazy mobilnej 75 kg jest  platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Roboty EOD/IED są jednym z czternastu głównych programów ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Projektu Technicznej Modernizacji Sił Zbrojnych. Łuksiewicz-PIAP jako największy w Polsce i jeden z największych na świecie dostawca robotów mobilnych jest od początku zaangażowany w ten program. Zamówienia z MON w polskim Instytucie Sieci Badawczej Łukasiewicz stają się impulsem do dalszego rozwoju krajowej myśl technicznej i kompetencji eksportowych Łukasiewicz-PIAP

dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP

Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.

RPP jest robotem o napędzie gąsienicowym co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym, gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.

Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Jest z nim zintegrowane także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące nowej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Fred

  Czy robot jest uzbrojony? Chociaż klamkę 9mm powinien mieć pod ręką, znaczy pod wysięgnikiem.

  1. Czytałeś artykuł?

 2. Dar 12

  Czas na duże uderzeniowe drony dla lotnictwa

 3. Robert

  Super

  1. X

   1 robot super.

 4. Szwej

  A podwyżki?

  1. marian

   Rok temu Pan nie miał ?

  2. Taki ja poprostu

   Polecam stronę sejm gov tam jest wszystko o podwyżkach. Cierpliwości.

 5. Zagłoba

  .....nareszcie...coś robią..

 6. michalspajder

  Oczywiscie, jest to firma prywatna. Czy sie myle?

  1. niuk

   PIAP jest państwowym Instytutem Badawczym, a nie firmą. Nie ma rady nadzorczej, którą łatwo upolitycznić, tylko radę naukową. Z drugiej strony jest to chyba przeszkodą w prowadzeniu większej produkcji i handlu.

  2. Henryk44

   Mylisz się-Ignacy Łukasiewicz to wynalazca lampy naftowej iprzemsłowego wykorzystania ropy naftowej/muzeum w Bóbrce/ czyli jest uhonorowanie tej postaci do dodania do nazwy Państwowy Inatytut Automatyki Przemysłowej w warszawskiej Falenicy. to tak jak lotnisko Chopina czy jest prywatne.

  3. w

   PIAP Prywatny ???Moze robot bedzie prywatnie złozony z elementów wyprodukowanych w państwowych komunistycznych zakładach w Chinach

Reklama