Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupuje mosty dla Leopardów. Wybrano wykonawcę

Most towarzyszący MS-20 Daglezja podczas defilady w Warszawie. Fot. J.Sabak
Most towarzyszący MS-20 Daglezja podczas defilady w Warszawie. Fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty na realizację pracy wdrożeniowej o nazwie „Most szturmowy na podwoziu gąsienicowym MG-20”. Chodzi o gąsienicowy wariant mostu szturmowego Daglezja, noszący oznaczenie Daglezja-G. Mosty tego typu są jedynymi w Wojsku Polskim, z których korzystać mogą wykorzystywane obecnie czołgi Leopard 2A5 i planowane Leopard 2A4PL.

Zgodnie z informacją Inspektoratu Uzbrojenia, dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty na realizację pracy wdrożeniowej o nazwie "Most szturmowy na podwoziu gąsienicowym MG-20", czyli pojazdu znanego jako Daglezja-G. Zostanie ona zrealizowana przez konsorcjum składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" oraz Zakłady Mechaniczne BUMAR-ŁABĘDY. Konsorcjum to złożyło jedyną ofertę w postępowaniu, zaproponowało cenę brutto 20 mln PLN.

W efekcie dokonanego wyboru konsorcjum dostarczy Wojsku Polskiemu partię próbną mostów szturmowych Daglezja-G liczącą dwa egzemplarze, z których jeden powstanie na bazie prototypu. Umowa przewiduje także przeprowadzenie niezbędnych badań oraz przygotowanie dokumentacji do produkcji seryjnej. Mosty rodziny Daglezja zostały pierwotnie opracowane przez gliwicki ośrodek pancerny.

Mosty szturmowe Daglezja-G osadzone są na zmodyfikowanym podwoziu czołgu T-72, przedłużonym o jedno koło. Mogą z nich korzystać pojazdy gąsienicowe wywierające obciążęnie klasy MLC70 (o masie do 63,5 t) oraz kołowe do klasy MLC 110 (o masie do 73 t). Dzięki ich wykorzystaniu możliwe będzie pokonywanie przeszkód terenowych o szerokości do 20 m.

Dotychczas istniejące mosty szturmowe Daglezja osadzone są na podwoziu kołowym (Jelcz C662). Są to obecnie jedyne systemy tego rodzaju, wykorzystywane w Wojsku Polskim, które mogą być używane przez czołgi Leopard 2A5.

Czytaj też: Wojsko kupuje mosty szturmowe dla Leopardów.

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. Tankista

  Podwozie zmodyfikowane od t-72, jeśli się nie mylę to silników już nie produkują do tych t-72.

 2. Gościu

  A będą mogły być przewożone przez nasze superHerculesy ;-))

 3. Laidback

  A pływalność ? Co z pływalnością ?!

  1. dst

   Nie ma potrzeby kupują 4 mosty na całą Polskę to aż za dużo więc każdego BWP jakby przeprawią..

 4. FTR

  pięknie.. mają być aż 4 sztuki...

  1. dst

   To dla tych co uważają, że BWP nie powinien pływać, oni będą czekać nad brzegiem aż 1 z 4 mostów po nich przyjedzie.

  2. SPARTAKUS

   "Zakłada się wprowadzenie do Wojska Polskiego 30 mostów Daglezja-G".

 5. Oli

  Przynajmniej podwozie od Kraba się do czegoś przyda

  1. Whiskas

   chyba od t-72

 6. alf

  "dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty" spośród jednej oferty... Dlaczego most dla batalionu Leopardów będzie wozić T-72? Przecież to bez sensu! Nie prościej było kupic te 10 Leopardów 2, w byle jakiej wersji, choćby i A1 - to przecież bez znaczenia, i na nich zamontować Daglezję? A tak dla jednego czy dwu pojazdów w batalionie kompletnie osobny zestaw części, osobny zestaw smarów, osobne szkolenie mechaników, kierowców.

  1. Alf

   już mniej bym się czepiał, gdyby zrobiono to na podwoziu K9, to przynajmniej przyszłościowy pojazd, a T-72 schyłkowy, sam MON przyznaje, ze nie będzie żadnych modernizacji, a z kalendarza wynika, że za kilka lat znikną wszystkie.

  2. Balista

   Po prostu związki zawodowe + poprawność polityczna i tyle w temacie. Kto się będzie przejmował myśleniem z wyprzedzeniem 10 / 20 lat do przodu.

 7. Dankan

  Ja jak zwykle muszę po marudzić - jak zwykle zamawiają coś do wożenia czegoś co nie jest w pełni sprawne do walki............. Czy nie lepiej najpierw wdrożyć w końcu i zakończyć odwlekaną od dawien dawna modernizację Leoparda do wersji PL i później zamówić te mosty szturmowe. I co oni chcą szturmować i czym? najpierw niech kupią amunicje mogąca skutecznie niszczyć ruskie tankietki bo te obecnie używane nie mają takich możliwości. Jak zwykle będzie tak, że jak niebawem wybuchnie wojna to my będziemy mieli dalej czołgi bez nowych pancerzy z amunicją szkoleniową (co jeszcze wybucha w czołgach bo się proch wysypuje). Ale za to będziemy mieli mosty szturmowe, choć ja bym nazwał mosty ucieczkowe. Bo z czym do ludzi. To zamówienie to chyba nagroda pocieszenia dla Bumaru w Gliwicach za dobrze wykonane podwozia do Kraba oraz przeniesienie modernizacji Leopardów do innych spółek.

  1. rysiek

   To są mosty szturmowe na odre aby w razie W w niemczech się broniły.

 8. bubu

  2 mosty za 20mlnzł !!! w tym jeden to prototyp - rozbój w biały dzień

  1. As

   Zbuduj taniej

 9. Kamil

  Fajnie, a kiedy nowe samoloty wielozadaniowe oraz czołgi?

Reklama