Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupi części do wież Rosomaków

Transporter Rosomak z wieżą HITFIST 30 mm. Fot. www.wojsko-polskie.pl/
Transporter Rosomak z wieżą HITFIST 30 mm. Fot. www.wojsko-polskie.pl/

4. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła zamówienie na dostawę części zamiennych do systemu wieżowego HITFIST 30 mm. Dostawa ma zostać zrealizowana w latach 2015-2018.

Przedmiotem zamówienia publicznego, realizowanego w przetargu ograniczonym, jest zawarcie umowy ramowej na dostawę części zamiennych do systemu wieżowego HITFIST 30 mm. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2015-2018, a jego wartość oszacowano na nieco ponad 130 mln PLN. Termin składania wniosków podmiotów zainteresowanych upływa 4 sierpnia bieżącego roku. Kryterium udzielenia zamówienia jest najniższa cena.

Hitfist-30P to dwuosobowa wieża, wyposażona w automatyczne działko ATK Mk 44 z dwustronnym podajnikiem amunicji i sprzężony karabin maszynowy UKM-2000C. Uzbrojenie jest stabilizowane w dwóch płaszczyznach i wyposażone w dzienno-nocny system kierowania ogniem z termowizorem i laserowym dalmierzem.

Licencję na montaż, integrację, obsługi i remonty wież Hitfist-30P posiada spółka Rosomak S.A. Siemianowickie zakłady mają możliwość sprzedaży wież krajom trzecim, jak również ich modernizacji i integrowania nowych systemów.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Jan

  To o co tu chodzi? niekompetencja czy patologia?

 2. Andre33

  czyli kontrakt wiecej wart od Rosomakow dla Slowacji :))

  1. xyz

   10/10 ale tu fanfar i błysku fleszy nie będzie :P

 3. Mg

  Wszyscy się podniecają tymi rosomakami a uzbrojonych w wieże jest ok. 300. Czyli siła niezbyt duża. Do tego nie mają ppk.

  1. Kris

   Od czegoś trzeba zacząć. A wszelkie opóźnienia to kwestia nieudolności osób decyzyjnych, a nie samego Rosomaka czy Spike'a, które są świetną bronią, przynajmniej na miarę naszego przestarzałego wojska, gdzie nadal podstawą są BWPy i RPG-7.

 4. Ciekawski

  Co stoi na przeszkodzie aby na wieżach Rosomaków były wyrzutnie PPK Spike ? Nawet BWP-1 przenoszą PPK, co prawda są to muzealne Maliutka 9M14, ale są.

  1. dtcfyjvkyb

   Nie bądź taki ciekawski "maliutki" - ciekawość to pierwszy stopień do piekła.

  2. Zygfryd

   Problemem jest to, że Polacy nie posiadają ani kodów źródłowych do SPIKE, ani integratorów, które spięły by je z SKO wieży. Ma je producent PPK czyli Rafael, ale oczywiście za darmo nie odda.

  3. [sic!]

   Waga - dodatkowe kg uniemożliwią i tak ledwo wystarczającą pływalność Ewentualnie nieumiejętność integracji Spike'a z systemem wieżowym przez PGZ

 5. Oj

  Pytanie brzmi; czy te 130 mln będzie "podpięte" pod rachunek i koszty wojny w Afganistanie???

Reklama