Przemysł Zbrojeniowy

Włochy: rozpoczęto budowę szóstej fregaty FREMM

Scalono pierwszy blok szóstej włoskiej fregaty FREMM - „Luigi Rizzo” – fot. Fincantieri
Scalono pierwszy blok szóstej włoskiej fregaty FREMM - „Luigi Rizzo” – fot. Fincantieri

Stocznia Fincantieri de Riva Trigoso koło Genui poinformowała o rozpoczęciu budowy szóstej włoskiej fregaty wielozadaniowej FREMM.

Okręt ma już wybrana nazwę („Luigi Rizzo”) i zgodnie z planem będzie przekazany włoskiej marynarce na początku 2017 r. Jak dotąd marynarka włoska przyjęła tylko jedną taką fregatę – „Carlo Bergamini” (29 maja 2013 r.). Dwie następne: „Virginio Fasan” i „Carlo Margottini” mają zostać wprowadzone do linii w 2014 r. Czwarta („Carabiniere”) i piąta („Alpino”) są właśnie scalane w Riva Trigoso i zostaną przekazane w 2015 i 2016 r.

Pomimo że program FREMM jest wspólnie realizowany przez Francję i Włochy to włoskie i francuskie fregaty bardzo się różnią. Przykładowo włoskie okręty mają większą o ponad 700 t wyporność (6700 t). Ponadto we Włoszech skorzystano z rozwiązań zastosowanych na fregatach przeciwlotniczych Horizon (radar EMPAR), które również były budowane we współpracy Włoch i Francji.

Jak na razie cztery włoskie FREMM-y (od „Virginio Fasan”) są budowane w wersji zwalczania okrętów podwodnych (z armatą dziobową 76 mm, sonarem holowanym Captas 4, torpedami MU90 i rakietotorpedami Milas). „Carlo Bergamini” był pierwszym okrętem, który jest przystosowany do zwalczania celów lądowych. „Luigi Rizzo” będzie drugim. Armata dziobowa 76 mm zostanie więc na nim zastąpiona przez armatę 127 mm, rakietotorpedy Milas rakietami Otomat, natomiast sonar holowany na rufie ustąpi miejsca slipom rufowym dla szybkich łodzi interwencyjnych 

Komentarze