Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Włochy kupią o połowę mniej myśliwców F-35

Włosi zamierzają ograniczyć liczbę pozyskiwanych samolotów typu F-35 z 90 do 45, między innymi z uwagi na planowane cięcia w budżecie obronnym. Fot. Dane Wiedemann/Lockheed Martin/US Navy.
Włosi zamierzają ograniczyć liczbę pozyskiwanych samolotów typu F-35 z 90 do 45, między innymi z uwagi na planowane cięcia w budżecie obronnym. Fot. Dane Wiedemann/Lockheed Martin/US Navy.

Komisja obrony niższej izby włoskiego parlamentu zaleciła ograniczenie z 90 do 45 liczby samolotów wielozadaniowych nowej generacji F-35, które mają zostać pozyskane przez Włochy.

Jak donosi agencja Reutera, włoscy parlamentarzyści popierają drastyczne cięcia w zakupach myśliwców F-35 dla lotnictwa wojskowego Włoch. Jest to spowodowane między innymi brakiem przekonania co do korzyści, jakie z pozyskania samolotów nowej generacji miałby odnieść włoski przemysł zbrojeniowy.

Co warte podkreślenia, decyzja o rekomendacji ograniczenia liczby pozyskiwanych samolotów F-35 nie została przyjęta jednomyślnie. Sprzeciw wobec niej zgłosili członkowie partii Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego. Należy także pamiętać, że zalecenia komisji obrony nie są wiążące dla parlamentu Włoch, choć z pewnością mogą wpłynąć na jego decyzje.

Włoskie ministerstwo obrony zleciło przedstawicielom sił zbrojnych i ekspertom cywilnym prowadzenie prac nad programem cięć wydatków obronnych. Ma on zostać zaprezentowany jeszcze w bieżącym roku. Decyzja o zmniejszeniu zakupów samolotów typu F-35 nie jest jeszcze przesądzona, ale biorąc pod uwagę chęć obniżenia przez Włochy nakładów na obronę narodową jej podjęcie staje się coraz bardziej prawdopodobne.

(JP)

Reklama

Komentarze (4)

 1. azar

  No faktycznie wielki kryzys dotknął Włochów, ale ile kupiła Polska do której kryzys się nie dopukał? Mamy 10 świetlanych lat a jakoś nie widać tego mleka i miodu.

 2. OMEN

  Taa... Te 45 sztuk wystarczy. Wystarczy na Etiopie. Bo z ruskimi to oni prowadzą interesy, i nie będą walczyć...

 3. dariusz s

  to tez kupuja

 4. as

  Zamiast kupować f35 lepiej kupić europejskie Eurofighter Typhoon.

  1. hehehe

   Zamiast kupować F-35 czy EF lepiej handlować z Putinem i zarabiać na tym. Zresztą Włosi mają najlepszy sposób na wszystkie wojny światowe - zawsze przyłączają się do tej strony, która jest aktualnie silniejsza, a jak silniejsza już nie jest, to natychmiast zmieniają sojusze! I każdą wkraczającą armię witają kwiatami! Powinniśmy się od nich uczyć! :)

Reklama