Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wkrótce próby państwowe następcy BTR

Pojazd Bumierang podczas pierwszego pokazu - próby przed defiladą 9 maja 2015 roku. Fot. Vitaly V. Kuzmin/WIkipedia/CC BY SA 3.0.
Pojazd Bumierang podczas pierwszego pokazu - próby przed defiladą 9 maja 2015 roku. Fot. Vitaly V. Kuzmin/WIkipedia/CC BY SA 3.0.

WPK (Wojenno-Promyszlennaja-Kompanija: Wojskowe Przedsiębiorstwo Przemysłowe)  przekazało agencji TASS, że pojazd opancerzony Bumierang 8x8 rozpocznie próby opancerzone latem 2020 r.

Wstępne próby kilku wariantów Bumieranga - transportera opancerzonego BTR-7829 K-16 i wozu bojowego piechoty VPK-7829 K-17 - zostały już zakończone. Jak poinformował Aleksander Krasowitcki, prezes Przedsiębiorstwa, zakończyły się one pozytywnie, a prototypowe pojazdy spełniają wymagania techniczne. W Arzamaskiej Fabryce Maszyn powstaje już seria prototypów do prób państwowych.

Bumierang to określenie transportera opancerzonego, który został opracowany dla rosyjskich siłach zbrojnych aby zastąpić pojazdy rodziny BTR. Pierwszy raz zaprezentowano go rosyjskim dostojnikom podczas międzynarodowej wystawy broni i sprzętu wojskowego RAE 2013 w Niżnym Tagile. Z kolei oficjalna prezentacja miała miejsce na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w 2015 roku.

image
Bumierang K-17 / Fot. Dmitriy Fomin/Wikipedia/CC BY 2.0

 

Planowanych jest kilka wersji pojazdu. Łączy je jednak zastosowanie takich rozwiązań jak silnik wysokoprężny  UTD-32TR o mocy 510 KM zamontowany z przodu, umieszczenie z tyłu rampy desantowej, system centralnej regulacji ciśnienia w oponach czy profil dna pojazdu o cechach konstrukcji przeciwminowej. Różnice  dotyczyć mają głównie uzbrojenia. Wersja KTO ma dysponować karabinem maszynowym kal. 12,7 mm umieszczonym w bezzałogowej wieży. Bojowy Wóz Piechoty, ma posiadać bezzałogową wieżę Bumierang-BM, w której może znajdować się działko 2A42 kal. 30 mm, dwie wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych 9M133 Kornet-EM i karabin maszynowy 7,62 mm. Przewidywane jest też stworzenie wersji wsparcia ogniowego z armatą kal. 125 mm. Dokładne charakterystyki marszowe pojazdu pozostaję nieznane - wiadomo, że zasięg ma wynosić ok. 800 km, prędkość maksymalna na drodze ok. 100 km/h, a podczas pływania 12 km/h.

Reklama

Komentarze (12)

 1. jaś wędrowniczek

  Zvezda wydała jego model w 1/35, proponuję przyszłym dyskutantom zakup, sklejenie a dopiero później ewentualne komentarze

  1. Bezbeq

   Czyli bez złożenia modelu nie możemy dyskutować o tym wozie? Czy poprostu sie chwalisz ze masz model a inni nie mają?

  2. jaś wedrowniczek

   @Bezbeq Jak złożysz model, to będziesz miał przynajmniej mgliste pojęcie o tym pojeździe, o tym o czym piszesz.

  3. mick8791

   Bez obrazy ale większej bzdury dawno tutaj nie czytalem...

 2. Lord Godar

  Ile to dziesiątków lat potrzeba było , aby zrozumieli że te ich analogi bez analogów w postaci serii BTR-60/70/80 do niczego się nie nadają i trzeba jednak zrobić pokutny ukłon w stronę typowego dla reszty świata układu konstrukcyjnego transportera opancerzonego .

 3. Bardzo Jasnowłosa

  Ciekawe, za ile by nam opchnęli z 500 takich i ile byśmy czekali

  1. Alternatywny Fun fana fanów fana Daviena

   A po co ci takie coś jak jest Rosiek?

 4. Kapustin

  Ruski zapomniał powiedzieć o nowych płytach balistycznych kopia piranha5 Ale testy poligonowe potwierdziły przebijalnosc pojazdu Czyli dają szmelc?

  1. dim

   Jak na razie mają widoczene już 4 lata opóźnienia, od zapowiadanego terminu zakończenia wszelkich testów. Czyli sporo musiało zostać poważnie przeprojektowane - poprawione.

 5. Maciek

  No to rewolucja w ruskiej armii. Jak sobie kiedyś obejrzałem btra, nie mogłem wyjść ze zdumienia, że ktoś wpadł na pomysł tak dziwacznego układu dla kto. Ciekawe czy uda im się w ciągu najbliższych 5ciu lat wprowadzić toto do linii w większej liczbie.

 6. dywersant

  Co mnie urzeka u ruskich, to że idą z duchem czasu i każdy głupi transporter, czy wóz piechoty jest wyposażony w wyrzutnie ppk, nawet na starych BMP po 4 x ppk wrzucają. https://www.defence24.pl/sily-zbrojne/500-rosyjskich-bmp-z-przeciwpancernymi-kornetami-wozy-nato-zagrozone-analiza A my mamy duży dylemat i problem z integracją 350 Hitfistów ze Spike-ami, bo drogo, i dogadać się nie można i zawsze desant z krzaków może strzelać, a Rośki w tym czasie schowają się do unieszkodliwienia ciężkiego sprzętu zamiast dawać wsparcie desantowi... koncepcje są różne.

  1. Fanklub Daviena

   Po to 4 ppk, by była możliwość strzelania 2x po 2 ppk. W rosyjskich Kornetach jest tryb odpalania 2 ppk w tej samej wiązce prowadzącej w niewielkim odstępie czasu. Przez to systemy jak Trophy są bezsilne przeciw drugiemu ppk.

  2. Sssssssssss

   Do tego mają wersję z głowicą termobaryczną co uzasadnia stosowanie dwóch wyrzutni po dwa pociski. Użycie ppk przeciwko punktowym "miękkim" celom stało się dość popularne. Zresztą słusznie. A przy takim użyciu głowica termobaryczną jest o wiele skuteczniejsza. To jest głównym powodem stosowania przez Rosjan dwóch dwupociskowych wyrzutni. Pokonywanie aktywnych systemów ochronnych jest raczej dodatkiem.

  3. Davien

   Funku i znowu zmyslasz:) Jedynei w niektórych pojazdach SKO umozliwia naprowadzanie dwóch pocisków w dwóch odrębnych wiazkach, jednej automatycznie a drugiej ręcznie A Trophy ma po 4 efektory na sektor wiec raczej ci Kornetów zabraknie, zakładajac ze zdąrza doleciec bo APFSDS-T jest jakies 6x szybszy:)

 7. sff

  ładna, prosta sylwetka bez udziwnień. ciekawe jak się sprawdzi w polu...

  1. werte

   Chłopaki spasują do niego pług obrotowy albo glebogryzarkę i się zobaczy. Jeśli nie będzie trafiony w silnik to trochę się nad nim popracuje i powinien się przydać na wiosnę.

  2. :)

   Ryby z tego też połapiesz :)

  3. werte

   Jak zbiornik będzie cały i nie będzie paliwo przeciekało do wody. Bo nie lubię ryby o zapachu ropy.

 8. MAZU

  Ciekawe po co im te Kornety, i to aż 4 szt.? Do tego działko 30mm...

  1. Davien

   Maja po dwie wyrzutnie a nie 4.

  2. werte

   Dwie podwójne. Czyli 4 szt.

  3. tylko pytam

   @Davien Przecież o tym pisze, pisze o 4 szt. rakiet gotowych do użycia. Nie rozumiesz po polsku ?

 9. dim

  Tenże Pan Krasovitski o tym samym uprzejmy był poinformować media już w roku 2014, wszelkie próby, w tym także próby państwowe miały zakończyć się w 2016. Bumerang - Borsuk dwa bratanki. Niemniej w Rosji nikt nie wpadnie na ciężko chory ekonomicznie pomysł "serii produkcyjnej" 50 sztuk rocznie. Gdy chodzi o wóz bojowy już dopracowany.

  1. mobilny

   Borsuk? Takie realia RP więc dajcie już spokój bo płyta stara nic nie warta. Mają swoje problemy i tyle, nasze są o niebo większe

  2. dim

   Nie dam spokoju. W Polsce ma być robione porządnie. Polecam książkę "Znaczy Kapitan".

  3. Dkdkdkd

   Oni nie mają faz i dialogów analityczno-koncepcyjnych, rad dialogów etc etc

 10. Szymon

  Z PPK NASZE ROSOMAKI TEŻ POWINNY BYĆ DOZBROJONE NP W PPK PIRATY

 11. tuis

  Podobny do Rosomaka, a to niespodzianka.....

  1. ww

   Nie ma żadnego podobieństwa do Rosomaka to jest kopia francuskiego VBCI.

  2. Genowefa

   Ooooo, one wszystki są do siebie podobne.

  3. Rzyt

   G klasą też jest podobna do honkera...a Andrzej jest podobny do trumpa...

 12. as

  wygląd uzbrojenie i sylwetka jest spoko

Reklama