Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Witold Słowik nowym prezesem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Fot. Ministerstwo Rozwoju
Fot. Ministerstwo Rozwoju

Rada Nadzorcza PGZ S.A. w dniu 27 września 2018 roku rozstrzygnęła konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki, powołując na to stanowisko Witolda Słowika. Wniosek do ministra obrony narodowej o wyrażenie opinii na temat zaproponowanej kandydatury, skierowany zgodnie ze statutem PGZ, został pozytywnie zaopiniowany, w związku z czym Witold Słowik od dnia 28 września 2018 r. objął stanowisko prezesa zarządu PGZ S.A.

Witold Słowik od 21 września 2018 r. pełnił obowiązki prezesa PGZ po tym, jak ze stanowiska z przyczyn osobistych zrezygnował wcześniejszy prezes Jakub Skiba, który objął stery spółki w lutym bieżącego roku.

Z obszernego życiorysu zawodowego, zamieszczonego na witrynie internetowej PGZ, można się dowiedzieć, że nowy prezes zarządu PGZ S.A. od 26 listopada 2015 r. sprawował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, a od 18 stycznia do 20 września 2018 r. podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Był odpowiedzialny za dystrybucję środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wdrażanie instrumentu "Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility - CEF), wdrażanie instrumentów Planu Junckera oraz rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

W ramach prac nad rozwojem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce doprowadził do przyjęcia przez Radę Ministrów „Polityki Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego” oraz zakończenia procesu legislacyjnego obejmującego zmianę Ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym oraz 19 innych ustaw.

Od 2013 r. sprawował funkcję pełnomocnika Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. ds. budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego województwa podkarpackiego w podrzeszowskiej Jasionce. Wcześniej, jako ekspert Departamentu Kontrolingu Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiadał za kontrolę wydatków administracyjno-logistycznych banku. Od września 2006 r. do października 2011 r. był prezesem zarządu Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat” S.A. w Warszawie.

W latach 2002-2006, jako dyrektor Biura Strategii Rozwoju i Integracji Europejskiej (późniejszego Biura Funduszy Europejskich) w Urzędzie m.st. Warszawy, koordynował prace związane z pozyskaniem dla Warszawy łącznie przeszło 2 mld zł z funduszy unijnych.

W latach 2000-2002 pełnił funkcję dyrektora Oddziału Prumerica Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A. W latach 1994-1999 pracował w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. (KDPW): od roku 1995 jako Dyrektor Generalny, a następnie jako Dyrektor Działu Administracyjno-Finansowego. Był również przewodniczącym rad nadzorczych spółek: Centrum Giełdowe S.A., Kupieckie Domy Towarowe Sp. z o.o., Złote Tarasy Sp. z o.o. Aktualnie sprawuje funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Witold Słowik jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Krakowskiej Szkoły Managerów oraz podyplomowych studiów w zakresie zarządzania nieruchomościami na Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W 2018 r. ukończył Program ARGO Top Public Executive – zagraniczny program kształcenia dla kadry zarządzającej w administracji publicznej organizowany przez IESE Business School oraz Krajową Szkołę Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Uczestniczył też w wielu kursach i szkoleniach z zakresu rachunkowości i finansów.

Reklama

Komentarze (2)

  1. podatnik

    dlaczego prezesa pgz nie można wybrać spośród prezesów spółek wchodzących w skład pgz, analizując wyniki finansowe tychże spółek?? skoro ktoś ma doświadczenie w branży i potrafi wypracować coś więcej niż straty lub jałmużnę (która ma utrzymać wielkie trupy z branży, a często mylona jest z zyskiem) to chyba nadawałby się na przewodnictwo grupy na stanowisku prezesa !! DOŚĆ TYCH POLITYCZNYCH POSŁAŃCÓW

  2. Marek1

    A zatem KOLEJNY "nasz" człowiek w karuzeli obsadzonej przez ludzi kompletnie NIE mających NIGDY styczności ze specyfiką przemysłu zbrojeniowego. Urzędnik państwowy i ubezpieczeniowy, bankowiec i zaufany obecnej ekipy rządowej - TO ma sprawić, ze nieruchawy, bierny i fatalnie zarządzany moloch pt. PGZ zacznie działać jak należy ?? MOCNO wątpię ... Ps. Jestem b. ciekawy zapisów dot. odpraw w kontraktach managerskich nieustannie zmieniających się na najwyższych stołkach w PGZ ludzi.

Reklama