Przemysł Zbrojeniowy

Wietnam rezygnuje z rosyjskich AK-47 i uruchamia produkcję izraelskich karabinków

W wietnamskich zakładach Thanh Hoa uruchomiona zostanie produkcja karabinka szturmowego Galil ACE 31 i 32 – fot. www.militaryphotos.net
W wietnamskich zakładach Thanh Hoa uruchomiona zostanie produkcja karabinka szturmowego Galil ACE 31 i 32 – fot. www.militaryphotos.net

Izraelskie karabinki szturmowe Galil ACE 31 i ACE 32 mają zastąpić rosyjskie karabiny AK-47 w wietnamskiej armii i będą produkowane w zakładach Thanh Hoa (w północno wschodnim Wietnamie).

Izraelski koncern zbrojeniowy IWI (Israel Weapon Industries) rozpocznie w swoich nowych zakładach w Thanh Hoa w Wietnamie produkcję karabinków szturmowych Galil ACE 31 i ACE 32, które w przyszłości mają zastąpić wykorzystywane w wietnamskiej armii karabiny Kałasznikow AK-47.

Informacja o tej decyzji została przekazana po raz pierwszy w izraelskiej telewizji, gdy relacjonowano wizytę w tych zakładach wiceministra obrony Wietnamu generała Nguyen Thanh Chung. Wcześniej przekazywano jedynie niepotwierdzone informacje, że Wietnamczycy zdecydowali się na kupno izraelskich karabinków rodziny Galil.

O planach budowy zakładów IWI na dalekim wschodzie za ponad 100 milionów dolarów było wiadomo już od września 2011 r. Izrael miał przy tym dużą konkurencję, ponieważ tak obiecującym rynkiem jak Wietnam były również zainteresowane firmy europejskie. Ostatecznie wietnamski siły zbrojne już zaczęły wprowadzać lekkie izraelskie uzbrojenie takie jak karabin szturmowy TAR-21 Tavor kalibru 5,56 mm, ręczny karabin maszynowy Negev oraz karabiny szturmowe Galil SAR i snajperskie Galil Sniper.

Wybór karabinków Galil ACE 31 i ACE 32 wynika między innymi z ich podobieństwa do AK-47 i wykorzystywania przez nie standardowej amunicji 7.62x39 mm.

Komentarze (2)

  1. serioża

    zdrajcy! zamieniają jedynie słuszne rozwiązanie techniczne na jakiś żydoski złom

  2. ito

    A jaki jest sens zmieniania jednego kałacha na innego? I to jeszcze na coś cięższego i (na bank) droższego?