Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wielkie zamówienie Saaba

Fot. saab.com
Fot. saab.com

Szwedzki Saab otrzymał dziś zamówienie od jednego z krajów zachodnich. Umowa ma opiewać na 7,7 miliarda szwedzkich koron (prawie 674 mln euro).

Jak podaje sam koncern, zamówienie obejmuje systemy i sprzęt z obszarów biznesowych Saaba: Dynamics i Surveillance. Firma jednak ze względu na „interesy związane z bezpieczeństwem narodowym” nie będzie w tej chwili udzielać szczegółowych informacji na temat tego zamówienia. Potencjalny klient również w tej chwili jest nieznany.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. thorshammer

  Dwa dni temu Aero i Saab ogłosiły, że będą wspólnie pracować nad modyfikacją samolotów L-39NG, która pozwoli węgierskim siłom powietrznym na korzystanie z tych samolotów od szkolenia podstawowego do zaawansowanego i będzie miała kompatybilną awionikę, nośniki broni itp. z Jas-39 Gripen. Czesi ogłosili również, że będą honorować modernizację swoich Gripenów, aby były w pełni zdolne do walki do czasu pełnego przejścia na F-35. Być może te doniesienia będą powiązane z informacjami zawartymi w tym artykule.

  1. Davien3

   Tylko weź pod uwage że Wegry mają stare Gripen C a nie najnowsze Gripen E więc ta awionika bedzie miałą swoje lata jeżeli ma byc kompatybilna z wegierskimi Gripenami A informacjo rzeczywiście może byc z tym powiązana ale suma jest raczej za duża jak na moderke starych myśliwców i samolotu szkolnego.

  2. thorshammer

   @Davien3 Jednocześnie kwota ta jest zbyt niska, aby kupić kompletne siły powietrzne. Być może tylko kraje takie jak Litwa, kraje bałtyckie razem lub Macedonia miałyby ambicję obsługiwać około 8 jednostek. W Europie nie ma więcej krajów niż Czechy i Węgry, które eksploatują Gripeny, a informacje na ten temat są skąpe.

 2. OptySceptyk

  Czyżby chodziło o samoloty mogące zastąpić oddane szwedzkie Awacsy?

  1. Davien3

   A to jakis kraj oddał AWACSy? Bo jakbys nie zauważył nie mówią o Szwecji

  2. OptySceptyk

   @Davien "Jeden z krajów zachodnich". A wartość kontraktu podana w koronach.

  3. Davien3

   OptySceptyk Bo w Szwecji ciagkle masz zdaje się korony a nie Euro czy dolary. Więc podają w swojej walucie zwłaszcza jeżeli robi to szwedzki koncern.

 3. Pitbull

  Za podobną sumę kupiliśmy 12 fafikow w wersji zapchaj dziura i od półtora roku stoją w hangarach.

  1. Rusmongol

   Podziękuj 8becndj władzy że je uziemiła bo się jej zachciało jakiś papierów do środków pirotechnicznych fotela katapultowanego i za to że nie kupili jeszcze chocby sidewinderow m/L

  2. pablopic

   I trzymajmy kciuki, żeby na tych 12stu się skończyło, a nie jak w planach 48.

  3. StrateG

   Nie jest to prawda. FA-50 ju≥ż dawno wróciły do latania.

Reklama