Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wielka Brytania: Europejskie rakiety dla samolotów F-35B

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Brytyjski minister obrony podpisał kontrakt z europejskim koncernem MBDA na dostawę rakiet „powietrze-powietrze” ASRAAM, które będą na uzbrojeniu samolotów piątej generacji F-35B Lightning II.

Umowa o wartości 184 milionów funtów dotyczy rakiet ASRAAM naprowadzanych na podczerwień (działających na zasadzie „wystrzel i zapomnij”), które będą podstawowym wyposażeniem brytyjskich myśliwców w walkach powietrznych. Kontrakt nie przewiduje integracji uzbrojenia na samolotach, ponieważ na to zadanie będzie podpisana oddzielna umowa.

ASRAAM są obecnie na uzbrojeniu brytyjskich samolotów Typhoon i Tornado – również na tych statkach powietrznych, które są wykorzystywane w Syrii przeciwko Daesh. Na samoloty F-35 zostanie przekazana najnowsza wersja pocisków, która ma być wykorzystywana po 2022 r. Otrzymają je zarówno myśliwce wykorzystywane na lądzie, jak i operujące z obu nowych, brytyjskich lotniskowców.

Zamówione pociski zostały opracowane i są produkowane przez zbudowane za 40 milionów funtów zakłady MBDA w Bolton w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy podkreślają, że nowa umowa zabezpieczy ponad 400 miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii.

Reklama

Komentarze

    Reklama