Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Więcej śmigłowców Viper dla amerykańskich marines

Fot. Bell Helicopters
Fot. Bell Helicopters

Amerykański Korpus Piechoty Morskiej otrzyma dodatkowe śmigłowce Bell AH-1Z Viper.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez amerykański Departament Obrony, Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych zamówił za pośrednictwem Dowództwa Sił Powietrznych Marynarki 25 dodatkowych śmigłowców Bell AH-1Z Viper - maszyny zostaną wyprodukowane w transzy nr 16, ich cena wynosi 439,5 mln USD.

Maszyny mają zostać wyprodukowane w zakładach w Fort Worth i Amarillo w Teksasie, zakończenie ich produkcji spodziewane jest na styczeń 2022 r.

Przedstawiciele producenta wiropłatów, firmy Bell, w wypowiedziach sprzed kilku miesięcy podkreślali, że spodziewają się, że USMC będzie zamawiał helikoptery AH-1Z Viper do roku 2022. Jednocześnie przyznali, że dostawę ostatnich egzemplarzy śmigłowca Bell UH-1Y Venom, z którym Viper współdzieli znaczną liczbę podzespołów, zrealizowano w roku 2018.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Miszcz

  "1mld 670 mln złotych za 25 maszyn? Czyli, jakby nie zakup 5 samolotów dla vipow, to mielibyśmy teoretycznie 25 nowoczesnych śmigłowców?" I 3 BH gdyby zabrać policji i 23 EC 135 gdyby zabrać od LPR....Ne zjedz śniadania będziesz mieć dwie kolacje." W odróżnieniu do LPR i Policji, vipom nie potrzeba 5 samolotów, maksymalnie dwa, jeden dla Prezydenta, drugi dla premiera.

 2. pazera

  Od nas wzięli by pewnie, dwa razy tyle jak znam życie.

 3. luka

  @realista Do zakupu w FMS trzeba doliczyć prowizję dla rządu USA za pośrednictwo i wynosi ona 3,5%.

 4. P A T R I O T A

  Infernoav - Raki,Kraby też potrzebne ale już są a nam w tej chwili na wczoraj jest potrzebna obrona przeciwlotnicza z prawdziwego zdarzenia.A dojna zmiana zastopowała wszystko,z najważniejszych rzeczy zdołali kupić zaledwie 2 bateria Patriota,ładnie będą wyglądać na paradzie z tymi 4 Black Hawkami haha

 5. ???

  "1mld 670 mln złotych za 25 maszyn? Czyli, jakby nie zakup 5 samolotów dla vipow, to mielibyśmy teoretycznie 25 nowoczesnych śmigłowców?" I 3 BH gdyby zabrać policji i 23 EC 135 gdyby zabrać od LPR....Ne zjedz śniadania będziesz mieć dwie kolacje.

 6. mati

  Wychodzi na to, że te amerykańskie Vipery są tańsze od naszych Blek Hołków :P

 7. realista

  cena dobra ale trzeba doliczyć park serwisowy i sporo uzbrojenia wiec faktycznie za pierwsze 25 wyszło by z 2.5 mld pln ... a potem kolejne taniej plus przycinka z transport tutaj i ruszenie FMS bo za darmo w kongresie i dep-obrony papierów nie przekładają i stemplują ;I

 8. Sten

  Bardzo ta maszyna mi się podoba, tylko czy ma taki sam potencjał modernizacyjny co AH64?

 9. luka

  @rolek Dokładnie tak jak napisałeś - są wózki. Wygogluj sobie np. HT-88 Towbar

 10. Wiesiek

  Do wszystkich januszy militariów, piechota morska otrzyma dodatkowe śmigłowce, co to oznacza ? Oznacza to że my gdybyśmy je zakupili to cena podstawowa zawsze byłaby większa ze względu na skalę zakupu, amerykanie nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z zakupem uzbrojenia, szkolenia personelu technicznego, logistycznego, infrastruktury wsparcia eksploatacji, infrastruktury lotniskowej, remontów, stałego serwisu (sprzęt) obsługa serwisu (nie mylić z lotniskowym personelem obsługi technicznej) szkoleń pilotów itd. Kwotę 439,5 pomnóżcie sobie x 3 , oczywiście bez offsetu, bo to daje dodatkowe 40 % wartości kontraktu

 11. MateuszS

  Umowa na 25 Viper'ów z opcją na kolejne 25.. I w ofscecie technologia produkcji UH1Y.. Ale się rozpędziłem :) PS Dla tych co mówią że AH64 jest lepszy - jest. Ale wymaga lepszej infrastruktury, ma droższy serwis. I nie ma śmigłowca, który miałby wspólne tyle części. A UH1Venom ładnie by zastąpił W3 Sokoły.. I zamiast kupować u Włochów 50% chociaż moglibyśmy robić w PGZ. Z silnikami nic nie zrobimy.. Ale można by na tej podstawie zacząć opracowywać coś swojego.. Ehh.. No to teraz popłynąlem :)

 12. Infernoav

  1,6mld PLN za 25 sztuk. Patrząc na nasze potrzeby i stosunek koszt/efekt innego sprzętu jaki można za to kupić. Nie jest to na chwilę obecną priorytet. Za 1,6mld PLN mamy 64 Raków lub 40-50 Krabów. Oczywiście z wozami dowodzenia.

 13. Grredo

  Eksploatacja jest tańsza niż ah64g. Ale brak mu systemu longbow. Głowica nad smiglem robi różnicę. Zwłaszcza, że nie koniecznie muszą one atakować. Przy współpracy z artleryją lepszy efekt może dać wskazywanie celu.

 14. Jami

  Viper jest jak PT16/PT17. Stary jak cholera i drogi jak cholera

 15. 22

  I dokładnie takiego sprzętu nam potrzeba. Stosunkowo tani i prosty w utrzymaniu.

 16. dim

  Jest cena, ale brak danych o ukompletowaniu wyposażenia, w ramach tej ceny.

 17. Miszcz

  1mld 670 mln złotych za 25 maszyn? Czyli, jakby nie zakup 5 samolotów dla vipow, to mielibyśmy teoretycznie 25 nowoczesnych śmigłowców?

 18. rolek

  Pytanie laika, jak takie helikoptery zaciąga się do hangaru, są jakieś wózki pod płozy? Czy po prostu z założenia garażują pod chmurką albo na lotniskowcu?

Reklama