Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Węgry kupują śmigłowce H145M z systemem HForce

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Węgierskie Ministerstwo Obrony zawarło z koncernem Airbus Helicopters kontrakt na zakup 20 lekkich śmigłowców H145M wyposażonych w system uzbrojenia HForce. Umożliwia on użycie szerokiej gamy środków bojowych. Kontrakt obejmuje również pakiet szkoleniowy i wsparcie eksploatacji.

Lekkie śmigłowce wielozadaniowe H145M z systemem HForce zamówiła w 2016 roku Serbia, stając się pierwszym użytkownikiem tego systemu. Drugie będą Węgry. Maszyny w tej konfiguracji mogą przenosić coraz szerszą gamę uzbrojenia kierowanego i niekierowanego. Sam płatowiec H145M to natomiast maszyna stosowana również przez siły zbrojne Niemiec i Tajlandii.

H145M to lekki śmigłowiec wojskowy, opracowany na bazie rodziny H145/EC145. Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 3,7 tony może być używany do wielu zadań, w tym do transportu oddziałów, obserwacji, ewakuacji rannych, poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, a także ewakuacji medycznej. Charakteryzuje się m.in. zastosowaniem fenestronu (wentylatora ogonowego), nowej przekładni i mocniejszych silników Arriel 2E (667 kW każdy) sterowanych układem elektronicznym FADEC.

image
H145M z HForce podczas testów na Węgrzech, Fot. Anthony Pecchi/Airbus Helicopters

W skład HForce wchodzi jądro systemu czyli komputer centralny Rockwell Collins Deutschland (RCD) FMC-4212, nahełmowy system celowniczy HMSD Thales Scorpion, głowica elektrooptyczna (EOS) firmy Wescam i pulpity do sterowania uzbrojeniem umieszczone w kabinie. Na zewnętrznych pylonach montowany może być zestaw różnorodnego wyposażenia w skład którego wchodzą zasobniki strzeleckie, pociski rakietowe 70 mm w tym naprowadzane laserowo, rakiety przeciwpancerne, przeciwokrętowe i przeciwlotnicze. W wypadku wyboru najbardziej rozbudowanego wariantu pozwala to na zwalczanie siły żywej, pojazdów opancerzonych i nieopancerzonych, jednostek nawodnych, czy np. śmigłowców i BSL przeciwnika.

System HForce może być stosowany na różnej klasy śmigłowcach Airbus Helicopters od H125M przez H145M po H225 Caracal. 

Reklama

Komentarze (37)

 1. szszs

  Polskie wojsko właśnie kupiło przysmak śniadaniowy z AFS więc zabawy jest co niemiara i brakuje czasu na helikoptery

 2. Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich

  +tyle --- Caracal miał, MA, na siebie zarabiać: 1. polska własność produkcji i serwisu, 2. eksport Caracali i serwisu, 3. Polska ma prywatnie i państwowo w lotach w klasie Caracala używać tylko Caracale, aby maksymalnie obniżyć koszty godziny lotu, 4. prywatna własność Caracali bylaby rezerwą dla wojska na wypadek wojny, 5. dla wojska ma olbrzymie znaczenie by móc działać dużymi grupami z prędkością ponad 280 km, ponieważ w ewentualnej wojnie wzrosłoby znaczenie mobilności, 6. dalszy zwrot kosztów Caracala następuje w drodze pogłębienia integracji z gospodarką zach. UE, szczególnie przemysąem lotniczym Francji, 7. Polska może mieć specjalizację lotniczą w UE, a więc Caracal wspomagał by jej rozwój i wzrost zamożności Polakow.

 3. Anty Rus

  Polska powinna mieć też takie śmigłowce wielozadaniowe jak ten. Owszem nie jest to typ szturmowy co wlatuje w kocioł wojenny bo pewnie z Kałasznikowa by go zestrzelili. Nie mniej jednak na pewno byłby dobry do jakiejś szybkiej akcji wsparcia piechoty.

 4. słuchajcie JÓZEK mówi wam

  dla Polski na najbliższe 25 lat widzę śmigłowce H145M oraz by było poprawnie politycznie amerykańskie MH-6 Little Bird i jego szturmowy wariant AH-6 Little Bird...... każdego typu śmigłowców zakupić po 32-34 sztuki i mamy spokój do 2040 roku ...czyż idea nie jest piękna i możliwa i koszt i efekt ..wszystko jest i mamy uniwersalne nośniki do wszystkiego ....łącznie z \"polowaniem na czerwony październik\"..

 5. ass

  Gdzie polsko-ukrainskie Karakany ktore mial budowac Antonii? I gdzie podzialy sie pieniadze przeznaczone na zakup smiglowcow wielozadaniowych?

 6. vvv

  skoro byl program to bylo go dopiac. obecnie nie ma niczego ani smigiel potrzebnych na juz. i nie sekta ale grupa osob ktora rozlicza obecna ekipe nieudacznikow i klamcow. oczywiscie zakup samolotow vip ma wyzszy piorytet niz smigla SAR

 7. -CB-

  @biały kruk - zapewniam Cię, że jeszcze bardziej śmieją się z naszych Mi-2 URP/URN czy Głuszców. Zapewne nie zdajesz sobie nawet sprawy, że takie wersje również posiadamy. I nie, to nie są śmigłowce szturmowe ani żaden KRUK...

 8. Jan 23

  Fajny helikopter wsparcia piechoty Można wsadzić pewnie z 9 os desantu , albo podczepic niekierowane rakiety i jakiś karabin wielolufowy. Przede wszystkim nowy. Polata i 20 lat.

 9. tyle

  Ja tylko na chwilę....Jeśli chodzi o Caracala ,to już historia , więc ani mnie on ziębi ani grzeje. Irytuje mnie natomiast sekta caracalowców, która w pierwszej kolejności chce modernizować WP , kupując rzeczone Caracale i to w dodatku za grube miliardy. Odpowiedź pod Twoim komentarzem, pomimo kilkukrotnych prób nie przeszła.

 10. req

  A może by Węgrzy kupili nam choć jeden śmigłowiec ? A może i byśmy od nich odkupili jakiś okręt podwodny z demobilu podunajowego ?

 11. biały kruk

  H145 jako śmigłowiec szturmowy? To może naszym EC135 z LPRu dołożyć pylony na uzbrojenie, wyjdzie taniej i koszmar logistyczny wyeliminowany. KRUK po Węgiersku, Rosjanie trzęsą się ze strachu czy ze śmiechu?

 12. gru

  Jeszcze tylko będą musieli znaleźć samobójców ktorzy będą tym latać w warunkach bojowych. Zero opancerzenia.

 13. kołalsky

  Spytać sojusznika jak pozbył się hamulcowych w modernizacji armii ...

 14. JSM

  To już wolę Sokoły. Trzeba by \"tylko\" odpalić specjalistyczne wersje, które dawno są zaprojektowane.

 15. Zły

  Brawo Węgrzy a u nas skansen.

 16. Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich

  +tyle Niemcy mają poprzednie wersje Caracala, czyli SuperPumy, i nie mogą ich wyrzucić aby kupić Caracale. RFN ma też od 40 lat CH53G, które pełnią rolę Caracali. Do tego NH90________ RFN nie miała odpowiedników H145, bo Bell\' om skończyły się resursy.

 17. Orcio

  A co tam panie słychać w polskim wojsku? Coś nowego, z tego co tak obiecywano w ramach \"wstawania Polski z kolan\"? Może chociaż jakaś modernizacja już się zakończyła?

 18. dim

  Jak to \"kupują śmigłowce\" ? Tak po prostu ? Czy oni nie mają MON ?

 19. Anty 50 C-cali przed 500+

  a w C-calu do tych wyrzutni rakiet (i Tegosz ckm 12,7mm - czy raczej 20-stki?) to trzeba ...5-ciu... ludzi?? ha aha czytam jeszcze o rakietach p/panc (swego czasu ci z Rafael czychali na montowanie...spike! na 21 C-calach dla...Polski) no a w temacie p/okr to pytam dlaczego na Te ...\"30 have already been delivered, for the Brazilian Army, Navy and Air force. The aircraft belong to the H-XBR program, signed in 2008\"...obiecywany na wystawie do 29-czerwca br. H225M zwalczania o. nawodnych NIE istnieje na stronie oferenta. Przeciwnie jak H145M.

 20. anakonda

  no tak cywilny śmigiel dla wojska hehe a nasi piewcy juz go kupuja taki poziom to my mamy na naszych sokołach

 21. De Retour

  H 145m pod nazwą Lakota jest też na wyposażeniu armii USA.

 22. sojer

  Budżetowe \"szturmowe\" śmigłowce, czyli odpowiednik naszych Sokołów i Anakond.

 23. kołalsky

  Czy naprawdę tak trudno wykryć \"hamulcowych\" Polskiej Armii czy też na wszystkich decydentów po 1989 r są teczki na Kremlu ?

 24. Ja tylko na chwile

  @Tyle Powolywanie sie w tym przypadku na fachowcow niemieckich jest dosc ryzykowne , zwlaszcza gdy patrzy sie na stan armi niemieckiej . Przy czym pisze \'\'czarno na bialym\'\' ze system HForce moze byc montomany na wszystkich smiglowcach Airbusa poczawszy od H125 , 145 az do H225 , wiec nie rozumiem dlaczego sie Waszmos tak spina jak plandeka na Zuku piszac o Caracalach :)

 25. qwe

  Węgierki Kruk

Reklama