Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Warszawski WUZETEM inwestuje: Rozwój w sektorze lotniczym i obronnym

Autor. WUZETEM

„WUZETEM stawia na inwestycje w innowacje, dlatego jesteśmy gotowi do zaoferowania szerokiego wachlarza usług dla sektora zbrojeniowego i lotniczego. Mamy ambicje, by zaangażować się szeroko w dostawy na rzecz Sił Zbrojnych RP, polskiego przemysłu obronnego, tworząc bezpieczne i krajowe łańcuchy dostaw” – mówi w rozmowie z Defence24.pl Anna Ścieszko-Osińska, Prezes Zarządu WUZETEM

Reklama

Ostatnie lata, gdy poszczególne przemysłowe łańcuchy dostaw były zrywane lub wyhamowywane, wyraźnie pokazały, jak ważne jest posiadanie krajowych podwykonawców. Ograniczenia w międzynarodowym transporcie materiałów i ludzi jakie spowodowała pandemia, zwróciły uwagę na firmy krajowe, produkujące na potrzeby większych koncernów i w przypadku zapotrzebowania, mogących pilnie podjąć się produkcji potrzebnych komponentów. Do takich firm należą Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM" w Warszawie S. A. (WUZETEM). Dziś Spółka zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze obronnym, korzystając między innymi z doświadczeń zdobytych na rynkach w Unii Europejskiej i USA.

Reklama
Autor. WUZETEM
Reklama

WUZETEM jest dostawcą stalowych komponentów precyzyjnych do pojazdów, maszyn i urządzeń. Oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu mechaniki precyzyjnej dla producentów i dystrybutorów z branż motoryzacyjnej, rolniczej, zbrojeniowej i przemysłu ciężkiego. Specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości rozpylaczy, wtryskiwaczy, elementów tłoczących. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, laboratorium badawczo-rozwojowym oraz doświadczonym zespołem inżynierów.

Nowy zarząd zdecydowanie poprawił wyniki finansowe Spółki przez ostatnie dwa lata. Firma osiągnęła w 2021 roku 50,7 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 4,1 mln zł zysku. Stawiamy na doświadczonych i kompetentnych pracowników. Wyższa oraz średnia kadra kierownicza  posiadają międzynarodowe kwalifikacje potwierdzone prestiżowym dyplomem MBA. Budujemy nowe kompetencje i jesteśmy otwarci na nowe wyzwania. Dlatego chcemy otworzyć się na sektor obronny i lotniczy
mówi w rozmowie z Defence24.pl Anna Ścieszko-Osińska, Prezes Zarządu WUZETEM.

Firma posiada koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Jest to bardzo ważne dlatego, iż wiele firm produkujących wyroby dla wojska, musi korzystać z koncesjonowanych podwykonawców. Posiadanie takiej koncesji pozwala WUZETEM być częścią łańcucha dostaw w kontraktach zbrojeniowych. Obecnie zakład pracuje już nad dwoma seriami próbnymi wyrobów dla przemysłu zbrojeniowego i lotniczego.

Autor. WUZETEM

Dodatkowo po zakończeniu organizacji i certyfikacji wewnętrznego systemu kontroli, dzięki posiadaniu wspomnianej koncesji, dla WUZETEM otworzy się droga do samodzielnej produkcji gotowych wyrobów o zastosowaniach militarnych oraz  ich eksportu.

Na początku czerwca uruchomiliśmy jedną z najnowocześniejszych frezarek pięcioosiowych z systemem paletowym. Maszyna pozwala na niemal czterokrotne zwiększenie produkcji, w porównaniu z wykorzystywanymi do tej pory wiertarkami specjalistycznymi. Zapewnia najwyższą jakość i precyzję, ale też wspiera optymalizację produkcji oraz rozwój portfolio naszych produktów i usług, co jest kluczowe z punktu widzenia strategii Spółki
zaznacza Anna Ścieszko-Osińska.

Spółka rocznie uruchamia produkcję około 25 nowych wyrobów i oferowany przez nią asortyment stale poszerza się. Są to elementy wchodzące w skład silników wysokoprężnych (wtryskiwacze i rozpylacze). Jednocześnie Spółka może wykonywać prace według specyfikacji klienta, na przykład tworzyć komponenty do pojazdów, w tym wojskowych. –Już obecnie wykonujemy pełne wtryskiwacze paliwa dla czołgów T-72 i PT-91 oraz bojowych wozów piechoty BWP-1 – podkreśla Anna Ścieszko-Osińska.

Jesteśmy w stanie wykonać cały przekrój produkcji, od toczenia (bardzo wydajnego na automatach 6-cio wrzecionowych), frezowania w 5 osiach, szlifowania bezkłowego oraz kłowego. Mamy pełne możliwości obróbki cieplnej (azotowanie, nawęglanie, nowoczesne piece działające w próżni), oraz bardzo precyzyjnego szlifowania (otworów), z tolerancją poniżej mikrona, z selekcją na przyrządzie pneumatycznym, obroty wrzecionka do 100 tys. obrotów na minutę. Mamy też możliwość wykonywania produktów pokrytych powłoką PVD (Physical Vapour Deposition), co zwiększa trwałość produkowanych elementów
dodaje Anna Ścieszko-Osińska.

Tak wysokospecjalizowany sprzęt wymaga wyspecjalizowanych pracowników i odpowiedniego zaplecza technicznego. W tym celu zakład posiada własne laboratorium, własny oddział obróbki termicznej oraz własne biuro konstrukcyjno-technologiczne. To ostatnie może wykonać projekt na bazie wytycznych klienta lub opracować technologię do dokumentacji powierzonej przez zamawiającego.

Autor. WUZETEM

To wszystko stanowi o tym, iż WUZETEM jest firmą samowystarczalną. Oznacza to, iż wszystkie procesy są w jednych rękach. Począwszy od zakupu stali, prętów stalowych, profili od zaufanych dostawców (zgodnych ze specyfikacją zamówienia i skontrolowanych pod względem jakości), poprzez wszystkie etapy obróbki mechanicznej i cieplnej, po efekt finalny czyli dostawę gotowych wyrobów do klienta.

Obecnie jako Warszawskie Zakłady Mechaniczne chcemy zaangażować się szerzej w dostawy dla sektora specjalnego. Mamy możliwość samodzielnego stworzenia łańcucha dostaw części dla różnego rodzaju pojazdów i ich układów napędowych. Elementy produkowane przez WUZETEM są stosowane w pojazdach od klasycznych samochodów osobowych z silnikami diesla, przez samochody dostawcze, maszyny budowlane i rolnicze, aż po lokomotywy spalinowe AMTRAK, używane w Stanach Zjednoczonych
podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Anna Ścieszko-Osińska, Prezes Zarządu WUZETEM.

Takie możliwości firmy pozwalają jej elastycznie reagować na potrzeby rynku. Może ona produkować wyroby wielko-, jak i małoseryjne. Może również w pilnym trybie rozpocząć produkcję nowych komponentów, dla zastąpienia niedostępnych, ze względu na trudności w ich pozyskaniu czy trudności w dostarczeniu do kraju.

Dziś przychody z eksportu do USA stanowią aż 43 proc. naszej sprzedaży, kraje UE to kolejne 8 proc. Partnerzy zagraniczni doceniają wysoką jakość i renomę wyrobów WUZETEM. Chcemy szerzej zaangażować się w sektorze obronnym, by zapewnić krajowe dostawy elementów najwyższej jakości dla Wojska Polskiego i Polskiego Przemysłu Obronnego
dodaje Anna Ścieszko-Osińska

Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM" w Warszawie S. A. działają nieprzerwanie już od ponad 70 lat. Ich obecnym całościowym właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S. A. Zysk z działalności zapewnia produkcji krajowa i eksportowa, bo jej produkty są dostępne w 33 krajach na świecie. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wysoce wykwalifikowanej załogi, liczącej około 231 osób.

Artykuł przygotowany we współpracy z Warszawskimi Zakładami Mechanicznymi „PZL-WZM" w Warszawie S. A.

Reklama

Komentarze

    Reklama