Przemysł Zbrojeniowy

W Jordanii uruchomiono produkcję rosyjskich granatników

W Jordanii uruchomiono linie produkcyjną granatników RPG-32 – fot. codinomeinformante.blogspot.com
W Jordanii uruchomiono linie produkcyjną granatników RPG-32 – fot. codinomeinformante.blogspot.com

Rosyjskie przedsiębiorstwo „Rostech” otworzyło w Jordanii 20 km od Ammanu zakład produkujący granatniki RPG-32 „Nashshab”, znane wcześniej pod nazwą „Hashim”.W oficjalnej ceremonii otwarcia 30 maja br. wziął udział król Jordanii Abdullah II Bin Al-Hussein i dyrektor „Rostech” Siergiej Czermiezow. Uroczystość była o tyle ważna, że jest to pierwsze przekazanie tak zaawansowanej technologii dla Jordanii przez „Rostech”. W rzeczywistości linia produkcyjna granatników ruszyła w zakładach firmy Jadara Equipment & Defence Systems już w połowie lutego br. Jej wydajność ma pozwolić na zbudowane 60 000 pocisków w ciągu roku.

Zobacz także: Jordania prosi o Patrioty

Początkowo produkcja w 80% będzie się opierała na składaniu dostarczonych przez Rosjan elementów. Później udział jordański ma się zwiększyć. Koszty budowy zakładów mają być opłacone z dochodów, jakimi Jordańczycy będą się dzielić z Rosjanami ze sprzedaży granatników w tamtym regionie świata. Potencjalni nabywcy nie są jeszcze znani, ale Jordania jest bardzo dobrym miejscem zaczepienia dla rosyjskiego uzbrojenia.

Po uroczystości otwarcia zakładów król Jordanii miał możliwość samodzielnie strzelić z RPG-32 na poligonie zakładowym i jak się później wyraził, jego użycie było proste i celne.

Kontrakt na uruchomieniu linii produkcyjnej RPG-32 był podpisany z Jordanią w 2006 r. jednak nie upubliczniono jego wysokości. Sam granatnik został ostatecznie wprowadzony do użycia w 2008 r. i był pierwszym tego typu systemem uzbrojenia, który pozwala na użycie napędzanych silnikiem rakietowym pocisków 72 i 105 mm. Pociski te mogą być wyposażone nie tylko w głowice kumulacyjne, ale również w termobaryczne.

Przeczytaj również: Jordania bramą na bliskowschodnie rynki zbrojeniowe dla polskich firm? Pierwszy krok wykonany

Wszystkie pociski są umieszczone w hermetycznych kontenerach. Pozwalają one zwalczać cele na odległości 700 m przebijając pancerz 1000 mm bez osłon aktywnych i 650 mm przy tych osłonach. Przez swoje możliwości granatnik RPG-32 został uznany za broń, która stwarza zagrożenie dla amerykańskich sił zbrojnych.

(MD)

Komentarze