Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

W Gdyni rusza program „Orka-bis” - w technologii 5D

Fot. Maria Dura
Fot. Maria Dura

W Gdyni przy Molo Południowym rozpoczęła się budowa zupełnie nowego typu „okrętu podwodnego”. Niestety nie jest to efekt programu „Orka”, ale działania mające doprowadzić do zbudowania koło Akwarium Gdyńskiego kina 3D, mieszczącego się w budynku w pewien sposób przypominającego mały okręt podwodny.

Tajemnicza inwestycja rozpoczęta w kwietniu br. na przedłużeniu Skweru Kościuszki w Gdyni od razu wywołała duże zainteresowanie internautów. Całkiem słusznie zauważyli oni bowiem, że na końcu Mola Południowego przy Akwarium Gdyńskim zaczęto budować coś, co kształtem do złudzenia przypomina mały okręt podwodny. Od razu pojawiło się więc przypuszczenie, że w ten dziwny sposób może się właśnie rozpoczynać długo wyczekiwany program modernizacyjny Marynarki Wojennej pod kryptonimem „Orka”.

Zaczęto również spekulować (szczególnie na grupie facebookowej „Gdynia o wszystkim”), że może to być pojemnik na wieloryba, scenografia do filmu o kapitanie Nemo, tunel aerodynamiczny, makieta statku kosmicznego czy nawet wjazd do tunelu łączącego centrum Gdyni z Oksywiem. Niestety rzeczywistość okazała się mniej atrakcyjna. Portalowi Trójmiasto.pl. udało się bowiem wyjaśnić, że nie chodzi o okręt podwodny, ale o budynek, w którym zostanie zainstalowane kino 5D. Utrzymano się jednak w charakterze zabudowań znajdujących się na Molu Południowym, ponieważ kino to zostanie umieszczone w czymś, co będzie faktycznie z daleka przypominało okręt podwodny.

image
Fot. Maria Dura

Jest więc obły kadłub, lekko uwydatniony kiosk, obła część dziobowa i jedna śruba z trzema płatami na rufie. Pochodząc bliżej można się jednak od razu zorientować, że nie chodzi o rzeczywisty okręt podwodny, ale o przypominający go, niewielki budynek. Świadczy o tym chociażby oszklona cześć dziobowa i rufowa oraz schody prowadzące do wewnątrz przez drzwi umieszczone w „prawej burcie”. To oszklenie oraz widoczne wszędzie „nity” przypominają jednak charakterem okręt podwodny kapitana Nemo „Nautilus” z powieści Julisza Verne’a: „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” i „Tajemnicza Wyspa”.

Dziennikarze Trójmiasta.pl wyjaśnili dodatkowo, że inwestycja jest prowadzona przez firmę Sea Park, która wynajęła teren od znajdującego się tuż obok Akwarium Gdyńskiego. Firma ta najprawdopodobniej przeniosła czasowo już istniejące kino z Parku Ewolucji w Sławutówku koło Władysławowa.

image
Fot. Maria Dura

Decyzja o realizacji takiej inwestycji w Gdyni jest racjonalna z kilku powodów. Po pierwsze powstająca na Molo Południowym konstrukcja, nie szpeci otoczenia swoim kształtem wpasowując się w ogólny pejzaż. Po drugie kino 5D będzie niewątpliwie wielką atrakcją turystyczną dla odwiedzających Gdynię, szczególnie w momencie, gdy złagodnieją obostrzenia wprowadzone przez pandemię.

Równie ważne jest także to, że w pewien sposób dopasowano ten nowy budynek do planów wyciągnięcia na Skwer Kościuszki wycofanego z Marynarki Wojennej okrętu podwodnego typu Kobben (ex. ORP „Sokół”), który ma tam służyć jako eksponat muzealny. Skwer Kościuszki i Molo Południowe staną się w ten sposób unikalnym ciągiem turystycznym, gdzie będzie można zobaczyć faktyczne okręty i żaglowce, jak również odbyć podróż w głębinach morskich dzięki Gdyńskiemu Akwarium i wirtualnej rzeczywistości dzięki technologii 5D.

Kino 5D daje bowiem możliwość pokazania obrazów trójwymiarowych, połączonych z odtwarzaniem zewnętrznych zjawisk fizycznych (np. poprzez „inteligentne” fotele i zapachy). W ten sposób widz staje się w jakiś sposób uczestnikiem obserwowanego wydarzenia.

Natomiast program „Orka” Marynarki Wojennej nadal pozostaje zawieszony na czas nieokreślony.

Reklama

Komentarze

    Reklama