Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

USA: Zwiększony zasięg rakiet Harpoon

fot. Boeing
fot. Boeing

Koncern Boeing pracuje nad pakietem modernizacyjnym, który pozwoliłby zwiększyć zasięg dla rakiet przeciwokrętowych w wersji Harpoon II. Dzięki zmianom nowy pocisk, oznaczony jako Harpoon NG (Next Generation) ma być wprowadzony na uzbrojenie przyszłych, amerykańskich fregat.

Pakiet proponowany przez Boeinga ma być gotowy w 2018 r., ale jego testy będzie można już przeprowadzić w 2016 r. Boeing zakłada, że obejmie on przede wszystkim bardziej ekonomiczny silnik, zwiększony zbiornik paliwa oraz lżejszy i mniejszy ładunek bojowy. Modernizacja ma pozwolić podnieść zasięg pocisków Harpoon II z 67 Mm do 134 Mm.

Pakiet modernizacyjny jest opracowany przez Boeinga by wyjść naprzeciw potrzebom nie tylko amerykańskiej marynarki wojennej, ale również dwudziestu siedmiu innych krajów, które wykorzystują tą rakietę przeciwokrętową (wyprodukowano w sumie ponad 7500 Harpoon II).

Koszty modernizacji mają być o połowę mniejsze niż zakup nowego pocisku. Poszczególni użytkownicy będą przy tym mogli wybrać, czy samodzielnie wprowadzić zmiany, czy też skorzystać ze specjalistów Boeinga.

Reklama

Komentarze (3)

 1. observer

  Modernizacja obecnych zapasów broni to zazwyczaj dobry pomysł, ale przyszłość broni przeciwokretowej nalezy do rakiet klasy Brahmos, moim zdaniem, które prędkością niweluja skuteczność okretowej obrony przeciwrakietowej.

  1. Oj

   Amerykanie dobrze wiedzą,że muszą coś zmienić ( wydłużyć zasięg ) bo podpłynięcie i odpalenie Harpoona ze zbyt bliskiej odległości naraża ich okręt na kontratak. Dobrze wiedzą,że tak powolne rakiety jak Harpoon czy NSM będą unieszkodliwione przez obronę.Jedynie duża ilość wystrzelonych w jednym czasie i z kilku kierunków rakiet daje szansę na zniszczenie lub unieruchomienie okrętu przeciwnika. Niestety ograniczanie materiału wybuchowego w Harpoonie mocno zmniejszy ewe. zniszczenia ale coś za coś. Jak napisałeś przyszłość należy do rakiet typu Brahmos......

 2. MW80

  Czy lepiej mieć przestarzały pocisk o poprawionym zasięgu za pół ceny czy droższy ale perspektywiczny? Oto jest pytanie.

 3. omastall

  Dziś została nadana bardzo ciekawa audycja o relatywnym osłabieniu siły militarnej Zachodu w stosunku do Chin i Rosji. BBC Radio 4 The Edge Mark Urban investigates whether the west is losing its military edge. Program nadany po raz pierwszy 19/04/15 o godz 1800 czasu polskiego (1700 BST).

Reklama