Przemysł Zbrojeniowy

U.S. Army zamawia dodatkowe samobieżne haubice

M109A7 Fot. BAE Systems
M109A7 Fot. BAE Systems

Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych (U.S. Army) przyznały BAE Systems zlecenie o wartości 249 mln USD na dostawę dodatkowych 60 samobieżnych haubic M109A7, które poprawią zdolności artyleryjskie Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (ABCT).

„Cieszymy się z możliwości dostarczania kolejnych nowych haubic i zwiększania ochrony naszych żołnierzy” – powiedział Jeremy Tondreault, wiceprezes i dyrektor generalny Działu Wozów Bojowych w BAE Systems. „M109A7 z pewnością umożliwią wojsku realizację bieżących misji oraz wspiera jego przyszłe potrzeby i wymagania dzięki zastosowaniu precyzyjnych środków artyleryjskich dalekiego zasięgu”.

Dodatkowe zamówienie wynika z wykorzystania opcji zawartej w istniejącej umowie na produkcję małoseryjną i obejmuje także wytworzenie 60 gąsienicowy wozów amunicyjnych M992A3 (CAT), które będą towarzyszyć M109A7.

Zestawy wozów M109A7 i CAT zapewniają lepszą unifikację sprzętową w ABCT i posiadają znaczny potencjał rozwojowy za sprawą większej mocy elektrycznej i ładowności. W konstrukcji pojazdu zastosowano nowe podwozie, silnik, skrzynię biegów, zawieszenie, układ kierowniczy, nową architekturę instalacji wysokiego napięcia i lepszą ochronę. Armata pojazdu pozostaje taka sama, jak w M109A6 Paladin.

M109A7 to dla U.S. Army ważny program zwiększający potencjał ogniowy jednostek ABCT. Zaspokaja długoterminowe potrzeby wojska w zakresie gotowości i modernizacji pojazdów rodziny M109, dzięki planowi przekonstruowania i produkcji nowych wozów w oparciu o najbardziej zaawansowane technologie. „Cyfrowy szkielet” i zwiększona autonomiczna zdolność do wytwarzania energii są w M109A7 należą do najwyższego poziomu w swojej klasie. Dzięki tym cechom nowe haubice zapewniają jednostkom ABCT bardziej niezawodne, elastyczne i cechujące się większą przeżywalnością wsparcie ogniem pośrednim. M109A7 została znacząco ulepszona w stosunku do M109A6, gdyż przy zachowaniu przestrzeni, masy i układu chłodzenia zespołu napędowego haubicy z poprzedniej wersji, w nowej konstrukcji przewidziano znaczny potencjał rozwojowy, pozwalający wykorzystać nowe i przyszłe technologie.

Pierwotna umowa została zawarta w 2017 roku. Obecne zamówienie zwiększyło całkowitą liczbę zamówionych zestawów pojazdów – haubic M109A7 i wozów amunicyjnych M992A3 – do 156, a łączną wartość zamówienia – do 1,16 mld USD.

Prace nad M109A7 będą wykonywane w kilku zakładach firmy zajmujących się produkcją wozów bojowych, w tym w: Aiken, w stanie Karolina Południowa; Elgin w Oklahomie; Sterling Heights w Michigan; i York w Pensylwanii.

Komentarze