Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina przyjęła na uzbrojenie pierwsze drony uderzeniowe [WIDEO]

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wziął udział w uroczystym przekazaniu siłom zbrojnym 420 jednostek sprzętu, w tym pierwszych taktycznych bezzałogowców rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2. Mają one niebawem trafić na linii rozgraniczenia między terenem kontrolowanym przez Ukrainę a obszarem okupowanym na wschodzie kraju.

Uroczystość przekazania 420 jednostek sprzętu, w tym czołgów T-64BW, transporterów BRDM-2 i BTR-3 oraz myśliwca MiG-29MU1 i wspomnianych wcześniej trzech uzbrojonych bezzałogowców Bayraktar TB2 miała miejsce 20 marca 2019 roku w Starokonstantynowie (obwód chmielnicki). W uroczystości wziął udział prezydent Petro Poroszenko.

Ze względu na swoje charakterystyki, ten bezzałogowiec jest jednym z najlepszych. Bayraktar pobił rekord świata w klasie taktycznych, średnich bezzałogowych statków powietrznych pod względem czasu lotu, pozostając na niebie przez ponad dzień na wysokości ośmiu kilometrów. Może on przenosić uzbrojenie rakietową, skutecznie niszcząc umocnienia przeciwnika, a także cele pancerne i morskie.

Petro Poroszenko, Prezydent Ukrainy

Podczas tego wydarzenia siłom zbrojnym Ukrainy przekazano bezzałogowce Bayraktar TB2 dostarczone przez stronę turecką na początku marca, wraz z kontenerowym stanowiskiem kierowania, modułami przenośnymi, sprzętem obsługowym i uzbrojeniem. Przed oficjalnym przyjęciem do uzbrojenia maszyny przeszły testy poligonowe w powietrzu, które obejmowały zarówno loty w różnego typu zadaniach jak też użycie uzbrojenia przeciw celom naziemnym. Jak relacjonują ukraińscy eksperci, podczas tych próbnych strzelań odchylenie od punktu celowania wynosiło poniżej jednego metra.

Jak poinformował prezydent Poroszenko, maszyny trafią tam gdzie są najbardziej potrzebne, a więc do zasobów dowództwa Operacji Połączonych Sił na wschodzie Ukrainy. Łącznie Ukraina ma otrzymać sześć bezzałogowców Bayraktar TB2 i ponad 200 pocisków kierowanych oraz co najmniej dwa kontenerowe stanowiska kierowania.

image
Dwa bsl Bayraktar TB2 podczas prezentacji w Starokonstantynowie. Fot. Ukroboronprom

Taktyczny bezzałogowiec Bayraktar TB2 jest flagowym produktem konsorcjum Baykar Makina, który pobił podczas testów rekordy dla maszyn swojej klasy, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. W przypadku zastosowań operacyjnych pułap sięga 6750 metrów a zasięg działania to 150 km od stanowiska kierowania. To zapewnia szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa wynosi 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

Maszyna ma masę startową 650 kg i może przenosić pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd przetestowano m. in. odpalanie kierowanych pocisków przeciwpancernych UMTAS o masie 37,5 kg oraz amunicji precyzyjnej MAM-L 22.5 kg produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech pylonach podskrzydłowych. Maszyny ukraińskie są najprawdopodobniej uzbrojone w drugi z wymienionych rodzajów amunicji precyzyjnej.

Warto zaznaczyć, że system Bayraktar TB2 jest od roku 2015 operacyjnie używany przez tureckie siły zbrojne, m. in. podczas operacji w Syrii. Maszyny realizują zadania rozpoznawcze i patrolowe, ale prowadzą również ataki na cele naziemne. Pierwszy udokumentowany przypadek użycia przez drony tego typu uzbrojenia w misji bojowej datowany jest na 8 września 2016 i dotyczył ataku na siły PPK, o czym poinformowały tureckie siły zbrojne. 

Na Ukrainie maszyny będą wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania i naprowadzania własnej artylerii, w szczególności wykrywania celów dla systemów rakietowych Wilcha i Werba. W szczególnych sytuacjach Bayraktar TB2 mogą też być użyte do zwalczania celów z wykorzystaniem własnego uzbrojenia, jednak ze względu na znaczne nasycenie sił tzw. "separatystów" systemami obrony powietrznej, jest to rozwiązanie dość ryzykowne. 

Komentarze