Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Twardy w powstańczym kamuflażu w Katowicach [FOTO]

Fot. Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A.
Fot. Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A.

Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. zaprezentowały podczas uroczystości z okazji 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich czołg PT-91M2 Twardy w kamuflażu powstańczym.

18 maja br. na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach odbył się Piknik Wojskowy z prezentacją umiejętności i wyposażenia służb mundurowych. Wydarzenie było zorganizowane w związku z Obchodami 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich.

Jak informuje spółka, Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. przygotowały specjalną prezentację sprzętu - wersję czołgu PT-91M2 w kamuflażu powstańczym. W hołdzie bohaterom na wieży czołgu zostały zaprezentowane wizerunki postaci: Wojciecha Korfantego oraz Edmunda Romana Orlika.

[GALERIA_19970]

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a w tym Mateusz Morawiecki, który otrzymał ręcznie malowany obraz czołgu Leopard 2PL.

Komentarze (24)

 1. Marek1

  CO tu świętować ?? Kolejne PRZEGRANE, źle zorganizowane i fatalnie dowodzone powstanie ?? Dopiero za 3 razem udało się odpowiednio zorganizować, wspomóc i przeprowadzić powstanie ludności polskiej na G. Śląsku. W 2 poprzednich powstaniach zginęło bezsensownie tysiące Polaków. To jest jakaś narodowa patologia, by upamiętniać nieustająco historyczne błędy kończące się nieomal zawsze klęską i krwawą jatką polskiej młodzieży. Podkreślać i przypominać należy ZWYCIĘSTWA/SUKCESY, a NIE klęski narodowe.

 2. Orcio

  Pomalowali stare hełmy- widać czas na czołgi. Czyli modernizacja+. Smutne.

 3. Danisz

  Malowanie skansenu i szumne zapowiedzi to chyba jedyna polityka obronna w naszym kraju

  1. stonka

   To pierwsza częśc polityki. Druga to wzrost nakładów na modernizację z 6 mld zł na 21 mld zł pomiędzy 2013 rokiem a 2021rokiem.

  2. Skąd u nas taka z duma z wydawania pieniędzy a nie z efektów ich wydanai.taki prymitywny przykład:jak żona wraca z zakupów to chwali się ,że udało się wydać wszystkie pieniądze czy ,że aż tyle kupiła i jeszcze zostało?

 4. ooo

  A co tam słychać ciekawego w związku z moderką T-72?

 5. Gts

  Potrzebne to jak rybie rower. Gdzie dobra modernizacja wojska?

 6. gady

  Czy firmę stać na paliwo czy jest na gaz z butli ?

 7. Dkdjdjfjfu

  Że malowanie to OK, szkoda że takie co roku nie powstają z posiadanych T-72. Żal.

  1. Extern

   Trochę szkoda że wojsko raczej woli ekonomiczną modernizację niż od razu wyraźny skok jakościowy czyli wersję PT-17. Ale pewno chcą po prostu z tym sprzętem doczekać do zupełnie nowego czołgu.

 8. turpin

  Pieronie,z takim tankiem to my be te powstania rycht wygroli!

 9. Asder

  Idealnie pasuje do rekonstrukcji historycznych.

 10. Extern

  Hmm, ciekawy pomysł na kamuflaż, z przodu nieźle rozmywa sylwetkę wozu.

 11. Polish blues

  A program obecnej ekipy pt. "Gry i zabawy w wojsko" trwa w najlepsze. Mam nadzieję, że żołnierze nie zapomną tego, co obecna ekipa obiecywała na dniach, a co zakupiła w ilościach homeopatyczno-defiladowych.

 12. iksiński

  dobrze że CHOCIAŻ malowane obrazy Leoparda 2PL powstają...

 13. NAVY

  Kampania wrześniowa czy Powstania śląskie ?

 14. BUBA

  Przecież każde dziecko wie ze prawdziwym polskim czołgiem jest Leopard 2A4/A5.

 15. KLP wms

  Nie zaszkodzi modernizować T-72 do standardu PT -91/M2 , a możne nawet do PT-16 /PT-17. Tak zmodernizowane maszyny nadają się do sprzedaży po pełnej modernizacji Leopard 2 A4 oraz po wprowadzaniu do służby drugiego modelu nowoczesnych czołgów. Niestety nawet montaż KLW Asteria idzie jak po grudzie. Modernizacja to powinien być proces ciągły. A nie jak np. z f-16 zakup i użytkowanie do zajeżdżenia... Po 15-20 latach każdy sprzęt wojskowy wymaga modernizacji i te wydatki muszą być uwzględniane w długookresowym planowaniu.

 16. To ja ten niepozorny.

  "a w tym Mateusz Morawiecki, który otrzymał ręcznie malowany obraz czołgu Leopard 2PL." Fajnie się bawią...

 17. Smuteczek

  To zwyczajnie dostosowanie sie do kierunku "modernizacji" prowadzonej przez aktualny rzad. Własnie taka moderke bedzie sie prowadziło na teciakach.

 18. Czad

  Moderka na miarę naszej zbrojeniówki, czyt. MALOWANIE. Wcześniej poradzickie myśliwce i wiropłaty, teraz czas na pojazdy gąsienicowe. Brakuje tylko bwp1 z piuropuszem Husarii i BWRa z Niezlomnymi

 19. Koba

  Pomalujmy w kamuflaż pustynny i będzie prawie jak Abrams....

 20. say69mat

  Polityk w Blackawku, Orzeł w rosole, Straż Marszałkowska w mundurach rodem z operetki, PT91 w barwach powstańczych. Na miejscu potencjalnego agresora miałbym czego się bać. Polityka odstraszania w wersji psy oops pełną gębą.

 21. gotcha

  Wspaniale! Aż miło patrzeć, jak nasze wyposażenie w ciągu 75 lat poprawiło się względem powstania o 50 lat.

 22. sid

  Żeby tylko się ostatni powstańcy nie pomylili, że to powstańczy autentyk.

 23. Chęć szczera....

  Idea bardzo dobra. Symbol T-72/91 równie "trafiejny" jak i wyposażenie Powstańców: zdobyczna (licencyjna) kupa złomu ale ideały niezłomne.....

 24. czytelnik

  Wspaniała galeria!