Przemysł Zbrojeniowy

Tureckie czołgi zostaną wyposażone w system obrony aktywnej AKKOR?

Fot. JDM.
Fot. JDM.

Na targach IDEF 2015 w Stambule firma Aselsan zaprezentowała system ochrony aktywnej AKKOR, zamontowany na transporterze opancerzonym Arma 6x6.

Nowy produkt tureckiego koncernu Aselsan ma chronić przed wszystkimi rodzajami pocisków naprowadzanych za pomocą systemów laserowych i termicznych. Bezpieczeństwo ma zapewniać zasłona dymna działająca w szerokim spektrum fal zakłócających wszystkie systemy celownicze wymienionych rodzajów.

Według informacji producenta AKKOR dysponuje możliwościami zwalczania zagrożeń zarówno poprzez zakłócanie działania sensorów wrogiego sprzętu, jak i niszczenie nadlatujących pocisków. Aselsan oczekuje, że kontrakt dotyczący systemu zostanie podpisany jeszcze w 2015 roku. Na targach IDEF 2015 jego elementy były zamontowane na transporterze kołowym 6x6 Arma. 

Opracowanie systemu o kryptonimie AKKOR odbywa się w ramach programu prowadzonego przez turecki Podsekretariat ds. Przemysłu Zbrojeniowego. Według oficjalnych informacji ma on zostać wykorzystany jako wyposażenie perspektywicznego czołgu podstawowego typu Altay, przeznaczonego dla sił zbrojnych Turcji.

Komentarze (5)

 1. RG

  Tak się rozwija przemysł zbrojeniowy, a nie dialogi, związkowcy i nie potrafimy nawet zespawać blach pancernych i wyprodukować podwozia dla haubicy. Polski przemysł obronny leży na dnie. Zostały nam proste licencje. Nic nie wyjdzie z programów Błskawica, Borsuk itp. Zobaczycie. Aha i jeszcze jedno: kto odpowiada za zniszczenie linii do produkcji silników do PT-91? Dlaczego nie siedzi w więzieniu?

  1. Darek

   Święta racja. a co do odpowiedzialnego to siedzi w Brukseli. Podać Ci inicjały jewo ;)

 2. J.P.

  Komentarze zgorzkniałych nierobów i zacofanych trolli nie wnoszą oprócz fermentu nic nowego na tym portalu. Potrzebny jest cenzor wpisów. Proszę to przemyśleć!

 3. aaaa

  Uczmy się od Turków bo to co się dzieje u nas to w porównaniu z nimi - jeden wielki obciach...

 4. laik

  A po co rozwijać. Kupimy u Amerykanów gotowy produkt, lekko już podstarzały, i "troszkę" przepłacając. Dla pociechy ambasador USA powie przed kamerą, że USA i tak obroni Polskę.

 5. PLM

  Mamy z Turkami dobre układy, dlaczego żadna polska firma nie zainteresuje się możliwością wspólnego opracowania takiego systemu tylko czekają aż im manna z nieba spadnie? A potem nasyłają związki zawodowe i ogólny płacz, że się u nich niczego nie zamawia...