Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja przeprowadziła testy swojej pierwszej rakiety przeciwlotniczej (Video)

Przeprowadzono pierwsze testy tureckiego systemu przeciwlotniczego HiSAR – fot. Roketsan
Przeprowadzono pierwsze testy tureckiego systemu przeciwlotniczego HiSAR – fot. Roketsan

Sukcesem zakończyły się przeprowadzone 6 października testy ogniowe pierwszego, całkowicie opracowanego w Turcji rakietowego systemu przeciwlotniczego HiSAR.

 

System został opracowany wspólnie przez zakłady specjalizujące się w uzbrojeniu rakietowym Roketsan i koncern elektroniczny Aselan. Turcja dążąc do zredukowania swojego uzależnienie od zagranicznego przemysłu zbrojeniowego przeznaczyła na HiSAR 717,5 milionów lirów tureckich (ok.448 milionów dolarów).

Koncern Aselsan zajął się opracowaniem radarów, systemu kierowania ogniem oraz systemu dowodzenia, kontroli i łączności. Roketsan jako główny współwykonawca przejął na siebie zadanie opracowania rakiety.

[[VIDEO]]

HiSAR ma być przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju celów powietrznych – w tym niskolecących, w czym pomaga możliwość pionowego odpalania rakiet. Testy zostały przeprowadzone na poligonie Central Anatolia niedaleko słonego jeziora Tuz Gölü. Wykorzystano w nich rakiety jeszcze bez systemu naprowadzania, stąd wyrzutni nie ustawiono pionowo.

Przewiduje się wykorzystanie dwóch typów rakiet: AIHSF o zasięgu do 15 km i OIHSF o zasięgi od 35 do 40 km.

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Artwi

    Co to za brednie w tym artykule? Pionowe odpalanie BARDZO UTRUDNIA, a nie ułatwia, niszczenie celów nisko lecących, powiększa dopuszczalną minimalną odległość zwalczania celów i zmniejsza maksymalny zasięg rakiety. Rosjanie musieli się wiele namęczyć z opracowaniem systemu startowego i dodać silniczki korekcyjne pochylające rakietę w pożądanym kierunku tuż po starcie (i to bez uszkodzenia wyrzutni przez silnik główny), by choć w pewnym zakresie te wady CZĘŚCIOWO wyeliminować. Start pionowy jednak pozwala na szybkie zwalczanie wielu celów w sektorze 360 stopni (czego nie potrafi Patriot, którego sektor ostrzału wynosi 120 stopni) i to jest jego zaleta nie do przecenienia.

    1. jarek

      Na marginesie należy dodać,ze kraj wielkości Polski nie jest w stanie opracować własnymi siłami podobnego systemu,albo jest w stanie tylko nam nie wolno...

Reklama