Przemysł Zbrojeniowy

Turcja pozostaje w programie F-35?

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Turecki minister spraw zagranicznych stwierdził w czasie konferencji prasowej, że Ankara nadal pozostaje uczestnikiem programu produkcji myśliwca F-35.

Szef tureckiego resortu spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu powiedział w czasie konferencji prasowej, że USA nie usunęły Turcji z programu produkcji samolotu F-35 - donosi turecka agencja prasowa Anadolu.

Biały Dom wstrzymał udział Turcji w programie ponad miesiąc temu, gdy Ankara przyjęła pierwsze dostawy rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Podsekretarz obrony Ellen Lord poinformowała 17 lipca br., że USA i inni uczestnicy programu F-35 zgodzili się co do zawieszenia udziału Turcji i rozpoczęcia procesu formalnego wyłączenia Ankary z projektu.

Çavuşoğlu powiedział, że "nie otrzymał żadnych oficjalnych informacji i Turcja nadal pozostaje w programie". Zdaniem tureckiego ministra sprawy sporne mogą być "przedmiotem rozmów" - w przeciwnym wypadku stosunki pomiędzy oboma krajami mogą zostać poważnie nadszarpnięte.

Na początku sierpnia do Turcji powróciła grupa żołnierzy sił powietrznych, lotników i techników, licząca 42 osoby. Brali oni udział w szkoleniach związanych z pilotowaniem i obsługą F-35.

Przedstawiciele amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, producenta F-35, stwierdzili niedawno, że spodziewają się całkowitego usunięcia Turcji z łańcucha dostaw w programie F-35 do marca 2020. Obecnie firmy w Turcji kończą produkcję wynikającą z wcześniejszych umów, nowe jednak nie są zawierane.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.