Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja pozostaje w programie F-35?

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Turecki minister spraw zagranicznych stwierdził w czasie konferencji prasowej, że Ankara nadal pozostaje uczestnikiem programu produkcji myśliwca F-35.

Szef tureckiego resortu spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu powiedział w czasie konferencji prasowej, że USA nie usunęły Turcji z programu produkcji samolotu F-35 - donosi turecka agencja prasowa Anadolu.

Biały Dom wstrzymał udział Turcji w programie ponad miesiąc temu, gdy Ankara przyjęła pierwsze dostawy rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Podsekretarz obrony Ellen Lord poinformowała 17 lipca br., że USA i inni uczestnicy programu F-35 zgodzili się co do zawieszenia udziału Turcji i rozpoczęcia procesu formalnego wyłączenia Ankary z projektu.

Çavuşoğlu powiedział, że "nie otrzymał żadnych oficjalnych informacji i Turcja nadal pozostaje w programie". Zdaniem tureckiego ministra sprawy sporne mogą być "przedmiotem rozmów" - w przeciwnym wypadku stosunki pomiędzy oboma krajami mogą zostać poważnie nadszarpnięte.

Na początku sierpnia do Turcji powróciła grupa żołnierzy sił powietrznych, lotników i techników, licząca 42 osoby. Brali oni udział w szkoleniach związanych z pilotowaniem i obsługą F-35.

Przedstawiciele amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, producenta F-35, stwierdzili niedawno, że spodziewają się całkowitego usunięcia Turcji z łańcucha dostaw w programie F-35 do marca 2020. Obecnie firmy w Turcji kończą produkcję wynikającą z wcześniejszych umów, nowe jednak nie są zawierane.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Jaksar

  Amerykanie i Niemcy pomogli Turcji rozwinąć własny przemysł zbrojeniowy który obecnie przy współpracy z Ukraina dotarł do technologi budowy silników dla samolotów i śmigłowców. Teraz turcy juz nie muszą się kłaniac w pół amerykańskiemu prezydentowi jak polski prezydent a mimo to i tak dostaje więcej aniżeli my kiedykolwiek dostaniemy. Przepraszam, za darmo to Trump dofinansowywuje zbrojeniowke Izraelska i ukraińska, inni muszą raz więcej raz mniej za ten sam sprzęt płacić. My płacimy na ogół najwięcej, bo nasz obecny rząd to amerykańska agentura dającą o interesy wielkiego brata zza oceanu. W zwszlym tyg. UKRAINA POINFORMOWAŁA o MOŻLIWOŚCI OTRZYMANIA w specjalnym programie baterie Patriot, pewnie dostaną prędzej niż my, może nawet te które były pierwotnie zaplanowane dla Polski.

 2. zeus89

  Turcja sobie jaja robi. Kończycie produkcję tego co macie zakontraktowane i nikt więcej z wami nic nie podpisze w sprawie F-35. W międzyczasie produkcja zostanie uruchomiona gdzie indziej. Minister Turcji grozi poważnym nadszarpnięciem stosunków. Trochę śmiech na sali.

 3. CdM

  Nie sądzę, aby komukolwiek się spieszyło usuwać Turcję z łańcucha dostaw już teraz, gdy mogłoby to spowodować poważne perturbacje. To by było bardzo głupie przecież. Powolutku uruchomią moce wytwórcze gdzieś indziej, i ewentualnie dopiero wtedy. Kluczowe było, aby żadnej sztuki F-35 Turcja nie dostała. No chyba że się Turcja sama obrazi i wypisze z dostaw - na złość mamie nos odmrożę...

  1. Davien

   Nie ma tez zadnych nowych kontraktów z Turcją czyli te obecne sie skończa i dowidzenia.

  2. Kiks

   Turcja już została wykopana. Zaklinanie rzeczywistości.

 4. Też sobie czasem popiszę

  Pracownik, któremu dano wypowiedzenie, też jeszcze przez jakiś czas chodzi do pracy.

  1. suawek

   Ale jeśli dostał dyscyplinarkę, to nie.

  2. Fanklub Daviena

   Raczej Turcja przykręci USA śrubę (np. zamykając przestrzeń powietrzną) i okaże się, że "po zamontowaniu urządzeń zabezpieczających przez amerykańskich specjalistów" S-400 "już nie zagraża" F-35 i można im F-35 sprzedać... :-P

  3. vvv

   obecnie trwaja procedury wygaszania produkcji elementow f-35 przez Turcje

 5. Dkdkdek

  W swojej lidze wystarczy im F-16. Aż nazbyt skomplikowany

 6. asad

  Pozostaje do marca 2020 roku.

 7. Krix

  Czyżby sowieci zaproponowali udział w programie Miga41? Zresztą najszybszego, niezniszczalnego, antygrawitacyjnego etc etc etc.

  1. Grzymosław2

   Chodzą słuchy że jest napędzany czarną materią co pozwala mu częściowo zakrzywiać czasoprzestrzeń. Teraz Rosja będzie niepokonana.

  2. Yol

   Sowieci? Chyba ci się epoki pomyliły A Turcja kupi Su-47

  3. fan_club_Daviena

   nie wystarczyło, że zaproponowali Su-35s

 8. Gts

  Was nikt nie musi oficjalnie informować. W USA ludzie dowiaduja się, że sa zwolnieni poprzez fejsa albo od dziennikarzy. Nawet jak będzie po waszych halach huczał wiatr to dalej wam nikt nie powie, ale bedą was jeszcze po plecach klepać.

Reklama