Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja chce sprzedać do Libii śmigłowce bojowe T-129

Turcja planuje sprzedaż śmigłowców T-129 do Libii – fot. ilkaydanhavadisler.blogspot.com
Turcja planuje sprzedaż śmigłowców T-129 do Libii – fot. ilkaydanhavadisler.blogspot.com

Libijski premier Ali Zeidan poinformował, że prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej sprzedaży przez Turcję dla Libii śmigłowców bojowych TAI T-129.  

W ten sposób sprawdziły się informacje, że Turcja planuje wejść na rynek libijski ze swoim uzbrojeniem, a szczególnie systemami lotniczymi proponowanymi przez koncern TAI (Turkish Aerospace Industries). Informację o takiej możliwości przekazano podczas wizyty Ali Zeidana w zakładach TAI 3 stycznia br. Libijski premier interesował się wtedy nie tylko bojowymi i rozpoznawczymi śmigłowcami T-129, ale również samolotami szkolenia podstawowego Hurkus.

Śmigłowce T-129 są rozwijane we współpracy z brytyjsko- włoskim konsorcjum AgustaWestland. Teraz Turcy oferują te maszyny na rynkach zewnętrznych próbując je sprzedać poza Libią do Pakistanu, Jordanii i Azerbejdżanu. Jedynym problemem jest konieczność uzyskania zgody od Stanów Zjednoczonych na eksport wraz ze śmigłowcem zastosowanych na nim amerykańskich silników LHTEC CTS800-4N.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Chasim

  Najważniejsze żeby przyszły smigłowiec dla nas mógł zabrać dużo rakiet przeciwpancernych.

 2. Analityk

  Doskonały wybór dla Polski! Niewielki a z wielkimi możliwościami i wcale nie tak drogi!

  1. misza

   drozszy i to sporo od mi28n

  2. takijeden

   Tak? A konkrety jakieś... Bo równie dobrze można napisać że Mi-35 jest doskonały dla Polski Bo niedrogi i polskie obsługi i piloci już prawie go znają...

  3. SLAW69

   Zgadzam się i oby jak najszybciej.

 3. SLAW69

  Zdumiewa jak szybko Turcja od wyboru śmigłowca, przez wdrożenie do produkcji i wprowadzenie do linii przechodzi do sprzedaży. Szkoda, że to tak nie u nas. Pytający o konkrety: poszukajta se.

Reklama