Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Trzeci okręt podwodny 212A przekazany włoskiej flocie

„Pietro Venuti”. Fot. Fincantieri
„Pietro Venuti”. Fot. Fincantieri

Stocznia Fincantieri przekazała siłom morskim Włoch okręt podwodny „Pietro Venuti”, trzeci z czterech zamówionych i budowanych na licencji niemieckiego koncernu TKMS okrętów typu 212A/Todaro.

Ceremonię zorganizowano w stoczni Fincantieri w Muggiano koło La Spezia, gdzie budowane były i są wszystkie okręty podwodne typu 212A zamówione przez włoską organizację logistyczną Marynarki Wojennej NAVARM. Uroczystość była istotna, gdyż przekazano jednostkę, która - podobnie jak kolejny, czwarty w serii okręt „Romeo Romei” - zawiera już wszystkie wymagane i zamówione rozwiązania techniczne.

Dwie pierwsze jednostki, „Salvatore Todaro” i „Scire”, przekazano Włochom dziesięć lat wcześniej – w 2006 i 2007 roku - i różnią się nieco od dwóch kolejnych. Obecnie włoska marynarka wojenna otrzymała okręt o wyporności 1500 ton, o długości 59 m (dłuższy od poprzedników o 1,2 m), średnicy 7 m, która ma kadłub wykonany ze stali niemagnetycznej, jest wyciszony, z napędem niezależnym od powietrza i zawiera najnowszą wersję systemów uzbrojenia.

Dla Muggiano było to również szczególne wydarzenie, ponieważ „Pietro Venuti” jest 101 jednostką zbudowaną w ponad stuletniej historii tej stoczni. Większość z nich była wykorzystywana we włoskich siłach morskich (m.in. pierwszy – „Foca”), ale okręty spod La Spezia były również przekazywane Brazylii, Danii, Hiszpanii, Portugalii i Szwecji.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Gwarek

    wszystkie okręty oprócz niemieckich

  2. marcin

    szkoda, że dla naszej MW. Szkoda, że to wszystko tak się wlecze.

Reklama