Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tajlandia kupuje śmigłowce Lakota i Mi-17

Rząd Tajlandii zatwierdził finansowanie kupna m.in. 6 śmigłowców UH-72A Lakota – fot. EADS North America
Rząd Tajlandii zatwierdził finansowanie kupna m.in. 6 śmigłowców UH-72A Lakota – fot. EADS North America

Rząd Tajlandii zgodził się na sfinansowanie zakupu śmigłowców Eurocopter UH-72A Lakota i Mi-17W-5.

Decyzja ta oznacza, że tajskie siły powietrzne mogą przejść w tej chwili do negocjowania umów i podpisania kontraktów. Tajlandia chce w sumie kupić sześć śmigłowców UH-72A za 1,737 miliarda batów (55,4 mln dolarów) oraz dwa śmigłowce Mi-17W-5 za 1,253 miliarda dolarów (39,97 mln dolarów). Program będzie finansowany z budżetu obronnego na lata 2013-2015.

Umowy mają być podpisane najszybciej jak to będzie możliwe tym bardzie, że wcześniej się już do nich przygotowywano. Między innymi w czerwcu 2013 r. Agencja DSCA powiadomiła amerykański Kongres o planowanej sprzedaży do Tajlandii w ramach funduszu FMS sześciu lekkich wielozadaniowych śmigłowców za 77 milionów dolarów.

Jest to pierwszy krok na drodze wymiany obecnie wykorzystywanych w Tajlandii helikopterów, z których większość ma już ponad 40 lat i nie nadaje się ani do remontu, ani do naprawy.

Reklama

Komentarze (3)

  1. And

    Nie lepiej im kupić od Eurocoptera EC-145 bez proszenia o zgodę Kongresu skoro i tak mają za to płacić z własnego budżetu ?

  2. Artwi

    Czyli kupują śmigłowce europejskie (UH-72A to naprawdę licencyjny EC145), a nie amerykańskie jak na 99% zrobi Polska po ustawionym przetargu... :(

  3. ja-nek

    Ruskie to się jednak cenią, 2 śmigłowce za ponad miliard dolarów.

Reklama