Przemysł Zbrojeniowy

Szwedzi odpalili pierwsze Meteory

Próbne odpalenie pocisku Meteor. – fot. Saab
Próbne odpalenie pocisku Meteor. – fot. Saab

W czerwcu odbyły się dwa próbne odpalenia pocisków powietrze-powietrze dalekiego zasięgu MBDA Meteor z samolotu SAAB JAS 39 Gripen.Czerwcowe próby odpalenia wykazały zarówno poprawne działanie systemów odpalania i naprowadzania pocisków, jak również transmisję danych pomiędzy Meteorem a samolotem-nośnikiem. Zastosowano w nich pociski w konfiguracji identycznej z seryjną i zaatakowano nimi cele zdalnie sterowane. Kolejne próby zaplanowano na jesień

Nowe pociski dalekiego zasięgu BAVRAAM (Beyond Visual-Range Air-to-Air Missile) Meteor , produkcji MBDA mają wejść na uzbrojenie sił zbrojnych krajów biorących udział w projekcie: Francji, Niemiec, Hiszpanii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Jako pierwsze możliwość ich operacyjnego użycia zyskają właśnie szwedzkie JAS 39 Grippen.

Czytaj także: Malezyjczycy kupili pociski Exocet

Dzięki próbom Szwecja potwierdziła właściwe działanie rakiet i współdziałanie z wyposażeniem Grippenów i stanie się niebawem pierwszym krajem uzbrojonym w rakiety Meteor. Pociski Meteor stanowią europejską odpowiedź na amerykańskie AIM-120 AMRAAM i wejdą na uzbrojenie szwedzkich myśliwców JAS 39 Grippen już w przyszłym roku. W przyszłości pociski Meteor trafią na wyposażenie maszyn Eurofighter Typhoon, Tornado F3 i Dessault Rafale.

Zobacz również: MBDA przetestowało działo laserowe o mocy 40 kilowatów

(JS)

 

Komentarze