Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szwajcarski parlament zaaprobował zakup Gripenów

Czeski samolot JAS 39 Gripen – SAAB
Czeski samolot JAS 39 Gripen – SAAB

Podczas posiedzenia obu izb szwajcarski parlament przegłosował w środę zakup 22 samolotów myśliwskich JAS-39E/F Gripen. Wartość kontraktu szacowana jest na 3,4 miliarda dolarów.

Nie jest to jeszcze koniec demokratycznej  procedury, wymaganej w tym kraju dla tak poważnych i kosztowych zakupów dla Sił Zbrojnych. Prawdopodobnie potrzebne będą jeszcze głosowania na temat szczegółów finansowania.  Parlament podejmie też prawdopodobnie decyzję o ogłoszeniu ogólnokrajowe referendum, które odbędzie się w przyszłym roku.

Jednak wszystko wskazuje na to, że Saab podpisze kontrakt na sprzedaż 22 maszyn JAS-39 Gripen w najnowszych wariantach F i E. W szwajcarskim lotnictwie maja one zastąpić starzejące się samoloty Northrop F-5 Tiger. Wartość transakcji szacowana jest na 3,4 miliarda dolarów. 

Tym samym Szwajcaria dołączy niebawem do grona użytkownika tych szwedzkich myśliwców, obok takich krajów jak Szwecja, Tailandia, RPA, Czechy czy Węgry.

Reklama

Komentarze (4)

 1. gj

  Skąd ta cena -jakieś brednie wypisujecie.

  1. Barteko

   Wedlug Wikipedia koszt za samolot jest ok $68.90 milionow (w 2006 roku).... razy 22 to $1,5158 miliardow, nawet jak doddasz to tego silniki zapasowe, i inne czesci to nie powinno wyjsc tak drogo jak jest napisane

 2. Joe Black

  Sprawdźcie jeszcze raz wartość tej transakcji.

 3. tk

  22 satelity wojskowe kupują ?

 4. Cenzor

  Cena jak za eurofightery. Oj, redakcji d24 nie chciało się sprawdzić....

  1. AS

   Redakcja D24 pisze to samo, co pisze na ten temat Wall Street Jurnal... Ale jeśli Cenzor ma pewniejsze źródło, to może powinien zgłosić się z konkretami do D24 i do WSJ. Pewnie będą wdzięczni.

Reklama