Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szef francuskiego MON: Rosja może nigdy nie otrzymać Mistrali

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Fot. Piotr Maciążek/Defence24.pl
Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Fot. Piotr Maciążek/Defence24.pl

Francuski minister obrony, Jean Yves Le Drian poinformował w piątek (5 grudnia br.), że jest możliwe, iż Francja „nigdy nie dostarczy” Rosji zamówionych przez nią okrętów typu Mistral.

25 listopada br. prezydent Republiki Francuskiej Francois Hollande zdecydował o zawieszeniu rozpatrzenia wniosku o zgodę na dostawę pierwszego okrętu desantowego typu Mistral do Rosji.

Zgodnie z komunikatem Pałacu Elizejskiego w opinii prezydenta Francji obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na rozpoczęcie dostaw okrętu typu Mistral do Federacji Rosyjskiej. W związku z tym podjął on decyzję o zawieszeniu rozpatrzenia wniosku o zgodę na dostarczenie jednostki do Rosji na czas nieokreślony.

Na reakcję Moskwy długo nie trzeba było czekać. Podkreśliła ona, że "Paryż musi uhonorować umowę w całości", w przeciwnym wypadku na stronę francuską spadną kary umowne.

Piątkowa wypowiedź Le Driana nawiązuje do stanowiska rosyjskich władz. Na antenie informacyjnego kanału BFM TV podkreślił on, że być może Francja "nigdy nie dostarczy" zakontraktowanych Mistrali. "Rosjanie muszą zrozumieć tą sytuacją"-dodał polityk wyraźnie zaznaczając, że finalizacja umowy będzie miała związek z sytuacją na Ukrainie.

Federacja Rosyjska zamówiła dostawę dwóch okrętów desantowych typu Mistral we Francji w 2011 roku. Wartość transakcji ma wynosić według dostępnych informacji 1,12 mld euro, a jednostki mają zostać dostosowane do przenoszenia rosyjskich śmigłowców, jak Ka-29 czy Ka-52.

Reklama

Komentarze (9)

 1. modrzew0

  Tylko komu Francuzi je sprzedadzą ,ponieważ kadłuby są wzmocnione przeciwlodowo na podstawie dokumentacji rosyjskiej i tylko wyrażenie przez nią zgody ,umożliwi ich zbyt.

  1. podbipieta

   Kanada się interesuje

 2. Cenzor

  A Włosi (Unicredit) finansują Gazprom. Ciekawe czy pojawią się komentarze, że trzeba z tego powodu ignorować AgustaWestland?

  1. kzet69

   Agusta Westland to raczej nie, ale pieniążki z PeKaO S.A. to należałoby wycofać, bo to właśnie część Unicredito :)

  2. bergoo

   Ja to pisałem wielokrotnie, że przetarg powinien być uzależniony od sprawnego dokończenia terminalu w Świnoujściu - przecież to ten sam właściciel co AW.

 3. karsyk

  Weźmy chociaż jeden Mistral do siebie i weźmy dotacje z unii, kaa i tak zostanie u nas (w unii). To byłby wreszcie jakis konkret w naszej flocie a nie same emerty i pływające złomy!!!!

  1. kzet69

   A do czego polskiej marynarce desantowiec???? Madagaskar chcesz zdobywać?????

 4. Palmel

  Skąd Francuzi wezmą 3 mld euro, chyba nie z naszej kieszeni, a jeśli tak to już od polskich rolników

  1. gosc

   Ruscy juz spuszczaja z tonu i putler mowi juz nie o 3 mld odszkodowania, tylko o zwrocie wplaconych juz pieniedzy.

 5. tomicki1914

  Oby słowa P. Le Driana przekształciły się w czyny. Przekazanie Polsce na korzystnych warunkach jednego z Mistrali przyczyniło by się do skoku technologicznego naszej MW. 1- pozyskali byśmy wreszcie jakiś sensowny uniwersalny logistyk do różnych zadań. 2- była by szansa pozbycia sie aktualnych desantowców- złomów ( desantów w Danii już nie bedziemy wysadzać ) 3- mniejsze koszty utrzymania np. załogi, na Mistralu 160 osób na OHP- 235, 4- wynajm oczywiście odpłatny na róznego rodzju manewry,był by to jedyny tego typu okręt w basenie M. Bałtyckiego więc chętnych do ćwiczeń z jego udziałem by nie brakowało. To moje subiektywne opiniee i mogę być w błędzie.

  1. ganimedes

   Mistral zatopiłby naszą marynarkę do końca. Nas nie stać na taki okręt i jest on nam zupełnie zbędny.

 6. Michał

  "Paryż musi uhonorować umowę w całości". Na takie hasła powinno się zawsze Kremlowi zadawać pytanie "A czy Moskwa w całości uhonorowała Umowę Budapesztańską?"

  1. Kapik

   A Kreml ci na to że zachód przeprowadził przewrót legalnej władzy. Tak sobie możesz w kółko biegać.

 7. [sic!]

  Z tymi skradzionymi "dyskami twardymi" z drugiej jednostki to są niezłe jaja

 8. kriss

  Oby tak się stało :) Nie mozna uzbrajać swoich wrogów :)

 9. pl

  Jasne ;)

Reklama