Przemysł Zbrojeniowy

Systemy szkoleniowe Rheinmetall dla brazylijskich transportowców

Fot. Embraer
Fot. Embraer

Brazylijska firma Embraer i koncern Rheinmetall podpisały kontrakt o wartości ponad 100 milionów euro, zgodnie z którym strona niemiecka wyprodukuje i dostarczy pełen zestaw urządzeń szkoleniowych dla samolotu KC-390. 

Rheinmetall zaprojektuje, wyprodukuje, dostarczy i obejmie wsparciem technicznym wszystkie urządzenia szkoleniowe dla samolotu transportowego KC-390. W ramach kontraktu niemiecka firma dostarczy m.in. sprzęt do nauki obsługi ładunków, sprzętu i symulatory lotu. 

Embraer KC-390 to taktyczny samolot transportowy, przeznaczony do przenoszenia ładunków i wojska, tankowania w powietrzu, przeprowadzania akcji poszukiwawczo-ratowniczych i gaszenia pożarów lasów. Jest to największa maszyna wojskowa opracowana i wyprodukowana przez brazylijski przemysł - może zabrać na pokład ładunek o masie ponad 23 ton.

Koncern Embraer ocenia, że samolot zostanie dopuszczony do produkcji pod koniec 2017 roku. Pierwsze maszyny trafią do klientów już w pierwszej połowie 2018 roku.

Czytaj więcej: Embraer KC-390 - Wszechstronny transportowiec z Brazylii.

Oblot pierwszego egzemplarza KC-390 miał miejsce 3 lutego 2015 roku. Obecnie samolot jest przygotowywany do produkcji. Głównym celem opracowania tej maszyny było przejęcie obecnych użytkowników popularnego, amerykańskiego transportowca C-130 Hercules.

Czytaj więcej: Pierwszy lot brazylijskiego transportowca KC-390 [WIDEO].

Zamówienie na 28 samolotów złożyły już Brazylijskie Siły Powietrzne. Zainteresowanie maszyną wykazały także inne kraje z Ameryki Łacińskiej i Europy. Embraer zadbał również o promocję swojej maszyny. Przedstawiciele spółki podpisali w czerwcu 2013 roku porozumienie z amerykańskim koncernem Boeing, pozwalające na promocję samolotu na rynkach, które dla działających samodzielnie Brazylijczyków byłyby trudno dostępne, takich jak USA, Wielka Brytania czy Bliski Wschód.

 

Komentarze