Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System treningowy Saab dla US Army

  • Fot. mil.gov.ua

Saab poinformował o otrzymaniu zamówienia na realizację czwartej oraz piątej opcji umowy na dostawę laserowego systemu szkolno-treningowego przeznaczonego dla pojazdów wykorzystywanych przez siły lądowe armii amerykańskiej. Zlecenie ma wartość 32 mln USD.

Saab poinformował o otrzymaniu zamówienia ze strony sił lądowych armii amerykańskiej, na mocy którego zrealizowana zostania czwarta oraz piąta opcja umowy na dostawę laserowego systemu szkolno-treningowego przeznaczonego dla pojazdów zamawiającego. Wartość zamówienia wynosi 32 mln USD.

Producent informuje, że podstawą zamówienia jest umowa ramowa na dostarczenie Taktycznego Systemu Symulacji Pojazdów Bojowych (CVTESS), podpisana przez obie strony w 2012 r. W ramach zawartego wówczas kontraktu Saab zobowiązał się dostarczyć nieokreśloną ilość sprzętu, kontrakt zawierał również pięć opcji o łącznej wartości 90 mln USD, których ważność określono na kolejne pięć lat.

System CVTESS pozwala na realizację szkolenia jednostek pancernych i zmechanizowanych przy wykorzystaniu laserowego symulatora strzelań, pozwalającego na osiągnięcie precyzyjnych wyników symulowanego ostrzału.

Urządzenia tego systemu stosowane są na wszystkich wersjach czołgu M1 Abrams, bojowych wozach piechoty M2 Bradley, jest on też wykorzystywany do symulowania pojazdów nieprzyjaciela. Moduł oceny i analizy ćwiczenia (after action review) pozwala żołnierzom na dokładne zapoznanie się z przebiegiem ćwiczeń, co umożliwia korekcję błędów oraz zwiększa wiedzę ćwiczących na temat efektywnego i bezpiecznego działania w warunkach bojowych.

Dotychczas koncern Saab dostarczył armii amerykańskiej ponad 3000 zestawów pojazdowych tego systemu.

Reklama

Komentarze (2)

  1. morgul

    Nawet USA kupuje tam gdzie jest dobrze i tanio. Nie rozbijają głową muru jak nasz MON. Nie mamy czym i kim i nie mamy technologii ale gotowi jesteśmy nawet porwać się na budowę lotniskowca - byle w PL

  2. igo

    Przydałoby się takie cudo do polskich leopardów i rosomaków, duża oszczędność na amunicji, a można ćwiczyć w realistycznych warunkach.

Reklama