Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System ochrony aktywnej Trophy dla US Army

Ilustracja: Leonardo DRS
Ilustracja: Leonardo DRS

Firma DRS Sustainment Systems należąca do koncernu Leonardo dostarczy izraelski system ochrony aktywnej Trophy dla czołgów Abrams armii amerykańskiej. Kontrakt jest wart 193 mln dolarów. 

Wcześniej o przyznaniu kontraktu informował Pentagon, nie precyzując jednak jaki system ochrony aktywnej zostanie pozyskany. Jak informuje w komunikacie prasowym Leonardo i zgodnie z oczekiwaniami będzie to opracowany w Izraelu przez Rafael Advanced Defense Systems system Trophy. Izraelska firma jest w amerykańskim postępowaniu partnerem przemysłowym Leonardo DRS.

Umowa obejmuje zakup systemów aktywnej ochrony dla czołgów Abrams, zestawów środków przeciwdziałania, a także systemów kalibracji i wsparcia dla czołgów w wersji M1A2 Abrams SEP v2. Prace na czołgach będą prowadzone do marca 2020 roku. 

Amerykanie dozbrajają czołgi i wozy bojowe w systemy ochrony aktywnej przede wszystkim z uwagi na zagrożenie stwarzane przez nowoczesne rosyjskie pociski przeciwpancerne. 

Trophy to system ochrony aktywnej zdolny do zwalczania przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) i pocisków granatników przeciwpancernych poprzez ich fizyczne porażenie (hard-kill). Jest montowany na izraelskich czołgach Merkawa Mk 4 i wywodzących się z nich ciężkich transporterach Namer. Był już z powodzeniem używany bojowo przez izraelską armię, również przeciwko przeciwpancernym pociskom kierowanym typu Kornet.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Siedzik

    A mogliby zacząć modernizować T-72 jak ich najlepszy podobno sojusznik...

Reklama