Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System łączności bombowca B-2 Spirit będzie zmodernizowany

Samoloty B-2 otrzymają system łączności bardzo niskiej częstotliwości – fot. Northrop Grumman
Samoloty B-2 otrzymają system łączności bardzo niskiej częstotliwości – fot. Northrop Grumman

Po 20 latach system łączności alarmowej na bombowcach B-2 Spirit zostanie wreszcie poważnie zmodernizowany. Planowany obecnie do wprowadzenia odbiornik bardzo niskich częstotliwości CVR (Common Very Low Frequency Receiver) ma być następcą systemu łączności bardzo niskiej częstotliwości, który chciano wprowadzić jako stały zestaw komunikacyjny razem z samolotami B-2, ale który z powodów ekonomicznych został wycięty z programu w 1992 r..

Przełom nastąpił 23 lipca br., kiedy projekt otrzymał oficjalną zgodę na wejście w fazę EMDP (Engineering and Manufacturing Development Phase), w czasie której system zostanie zbudowany, zamontowany i przetestowany na pokładzie bombowca B-2.

Planowane uruchomienie nowego systemu łączności jest przewidywane na 2017 rok. Później będzie on montowany również na bombowcach B-52 Stratofortress i powietrznym stanowisku dowodzenia E-4B (Advanced Airborne Command Post).

Jak przyznaje dowódca sił powietrznych Strike B-2 Gary Doolittle, zmiany te pozwolą operatorom na skuteczniejsze działania w przypadku sytuacji kryzysowych. Zmodernizowany system będzie w stanie odbierać sygnały o bardzo niskiej częstotliwości, jednocześnie pomijając przekaźnik satelitarny.

Dotychczas samoloty B-2 Spirit wykorzystywały system łączności oparty na wysokich częstotliwościach. Jednakże satelity MILSTAR używane do pełnienia funkcji alarmowych już wkrótce przestaną być eksploatowane. Ponadto łączność na bardzo niskich częstotliwościach uważana jest za pewniejsza do przekazywania prezydenckich sygnałów alarmowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama