Przemysł Zbrojeniowy

System FONET w służbie podchorążych WAT

Fot. WB Group
Fot. WB Group

Grupa WB wsparła działalność dydaktyczną Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej – wykładowcy i podchorążowie będą mogli podczas zajęć praktycznych korzystać z  Pokładowego Zestawu Urządzeń Łączności Wewnętrznej FONET, dostarczonego do WAT przez Grupę WB.

W dniu 18 października 2018 w siedzibie Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczystość przekazania na użytek Wydziału Elektroniki Pokładowego Zestawu Urządzeń Łączności Wewnętrznej FONET przez Grupę WB. 

Przekazanie systemu jest wyrazem wsparcia przez Grupę WB laboratoriów technicznych Wydziału Elektroniki WAT, przeznaczonych do szkolenia podchorążych w zakresie środków łączności. Ma on wesprzeć zarówno wykładowców, jak i studentów oraz umożliwić im korzystanie z najnowocześniejszego, w pełni funkcjonującego sprzętu podczas zajęć praktycznych.

image
Fot. WB Group

 

Pokładowy Zestaw Urządzeń Łączności Wewnętrznej FONET to zestaw urządzeń i oprogramowania, tworzący jednolitą bazę wymiany danych pomiędzy pojazdami na polu walki oraz integrujący wszystkie systemy pojazdowe. Jest on aktywnie wykorzystywany nie tylko przez jednostki Wojska Polskiego, ale również m.in. przez Siły Zbrojne USA , Szwecji, Malezji, Węgier oraz kilku innych krajów na świecie. 

W imieniu WAT w uroczystości przekazania sprzętu uczestniczyli Dziekan Wydziału Elektroniki prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski, Prodziekan ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. inż. Dariusz Laskowski oraz dr inż. Piotr Łubkowski Kierownik Zakładu Systemów Telekomunikacyjnych, natomiast w imieniu Grupy WB sprzęt dla podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej przekazali  dr hab. inż. Janusz Dudczyk, Pełnomocnik Zarządu ds. Programu Strategicznego C4I oraz Jacek Cyrek Kierownik projektów systemów rozpoznania elektronicznego.

Komentarze (5)

 1. Andrzej C.

  I co w tym dziwnego? WAT powinien być naszpikowany rożną elektroniką i mechaniką. Taki domofon czołgowy jest niczym szczególnym.

 2. Zwolennik

  @użytkownik przykro ,że nie jesteś zwolennikiem,ale system jest na tyle dobry ,że licencja kupili żydzi i amerykanie.

 3. użytkownik

  Fajny gest ale nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania znam inne dużo lepsze wykonane np. w technologi IPv6

 4. Buba

  Dzieje się dzieje tak trzymać.

 5. TakTak

  Inne i to bardziej rozbudowane systemy pojazdowe są już tam dawno