Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Stocznia Gdańsk z nowym kontraktem dla Norwegów

Fot. Ulstein Group/Facebook
Fot. Ulstein Group/Facebook

Stocznia Gdańsk pozyskała kontrakt na realizację bloków okrętowych dla norweskiej UlsteinVerft AS. Realizacja zamówienia przewidziana jest na początek pierwszego kwartału 2020 r.

Norweska Ulstein Group zajmuje się projektowaniem i budową statków, m.in. trawlerów, jednostek do obsługi farm wiatrowych i platform wiertniczych, promów czy ekskluzywnych wycieczkowców. Umowa z firmą Ulstein Verft, jednostką ten grupy jest kolejnym zamówieniem pozyskanym przez Stocznię Gdańsk na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy.

Realizacja tego zamówienia otwiera nas na szerszą i przede wszystkim długofalową współpracę z grupą Ulstein i jest świetnym prognostykiem dla stabilności portfela naszego zamówień, zarówno w 2019 roku, jak i latach następnych.

Wojciech Peret, prezes zarządu Stoczni Gdańsk S.A.

Stocznia Gdańsk i GSG Towers, producent wież do elektrowni wiatrowych oraz konstrukcji stalowych, zapełniają portfel zamówień. W styczniu GSG Towers podpisała z norweską spółką Aker Solutions kontrakt na montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych – templates na potrzeby pola wydobywczego Johan Castberg (formalnie Skrugard) przygotowywanego przez koncern Equinor na Morzu Barentsa.

Kolejna umowa została zawarta z Siemens Gamesa (zamówienie na dostawę 14 kompletnych lądowych wież wiatrowych o wartości ponad 20 mln zł). W ostatnim czasie Stocznia Gdańsk podpisała również kontrakt z fińską spółką Konecranes, dla której będzie produkować wielkogabarytowe dźwigi i suwnice przeznaczone na rynki Europy i Ameryki Północnej.

Stoczni Gdańsk i GSG Towers planują przeniesienie części produkcji na zrewitalizowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną tereny Wyspy Ostrów. W połowie marca PSSE oraz Baltic Operator (spółka córka Agencji Rozwoju Przemysłu) podpisały porozumienie dotyczące warunków dzierżawy tych aktywów. Chodzi o dzierżawę płyty montażowej o powierzchni ok. 10 tys. m2 oraz części nawy 'C' Hali nr 33 o powierzchni ok. 3 700 m2.

Stocznia Gdańsk zamierza prowadzić tam produkcję stoczniową a GSG Towers produkcję lądowych wież wiatrowych (onshore) i wież przeznaczonych dla farm morskich (offshore). Szczegółowe warunki i zasady dzierżawy terenów przez Baltic Operator zostaną określone w umowie dzierżawy, która ma być zawarta pod koniec maja br. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Niuniu

    Fajnie tylko dlaczego ten Zakład nadal nazywa się Stocznią? Realizowane i przyjmowane zamówienia wskazują raczej na zakład metalowy z dużą ślusarnią.

    1. hermanaryk

      A czymże jest stocznia, jeśli nie zakładem metalowym z dużą ślusarnią? :)

  2. dim

    Uznanie ! - w okrętownictwie, by być konkurencyjnym, trzeba dany typ powtarzać przynajmniej dziesiątkami sztuk, każdej serii... Następnie jeszcze także kolejne serie budować trzeba dziesiątkami. Patrz: ta totalna bzdura ekonomiczna o "pozyskaniu kompetencji" jeśli złożymy (i to tylko złożymy, a nie wyprodukujemy), trzy sztuki op. Przy tym raz na 40 lat.

Reklama