Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Śmigłowce ze Świdnika i Eurofighter na Defence24 DAY

Stoisko koncernu Leonardo podczas D24 DAY 2023
Stoisko koncernu Leonardo podczas D24 DAY 2023
Autor. Defence24

Koncern Leonarda podczas Defence24 DAY wystawił nie tylko stoisko z przyciągającym uwagę modelem myśliwca Eurofighter Typhoon w polskich barwach, ale również silną reprezentację z wiceprezesem Costantino Panvini Rosatim na czele. Ważnym elementem tej obecności były również zakłady PZL Świdnik i ich szeroka oferta śmigłowców dla polskich sił zbrojnych.

Reklama

Śmigłowce stanowiły istotny wątek aktywności koncernu Leonardo podczas Defence24 DAY, szczególnie w kontekście mających niebawem nastąpić dostaw pierwszych maszyn AW101 dla Marynarki Wojennej oraz planowanych na ten rok AW149 które mają zacząć trafiać do Lotnictwa Wojsk Lądowych. Podczas Defence24 DAY Inspektor Sił Powietrznych, gen. Ireneusz Nowak wśród planowanych na najbliższe lata zakupów wymienił 22 śmigłowce Leonardo AW101, które mają trafić do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, gdzie zastąpią stare, poradzieckie maszyny transportowe Mi-8 i Mi-17. Oznacza to, że wyposażenie tej formacji mają docelowo stanowić śmigłowce Leonardo Helicopters AW149 i AW101.

Reklama

O zaletach tego typu floty pochodzącej od jednego producenta, przy tym posiadającego zakłady i rozbudowaną strukturę serwisową w Polsce mówił podczas Defence24 DAY Jarosław Krupski, dyrektor wsparcia i szkolenia w PZL Świdnik. Podkreślił ogromne doświadczenie jakie mają te zakłady w serwisowaniu maszyn znajdujących się na wyposażeniu sił zbrojnych RP. Śmigłowce z PZL Świdnik są w nie tylko najliczniejsze, ale również obecne we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Wprowadzenie nowych, nowocześniejszych maszyn z cyfrowym system diagnostyki i szkolenia znacznie poprawi wydajność systemu i dostępność maszyn. Oprócz AW149 i AW101 producent proponuje również morskie śmigłowce AW159 dla polskich okrętów oraz lżejsze maszyny szkolne i bojowe, aby unowocześnić program szkolenia m. in. w dęblińskiej LAW.

D24Day Leonardo
Autor. R. Suchy/Defence24

Drugim ważnym przekazem, z którym koncern Leonardo był bardzo aktywny podczas Defence24 DAY jest oferta maszyn przewagi powietrznej Eurofighter Typhoon. Podczas panelu przemysłowego dotyczącego sił powietrznych wystąpił Costantino Panvini Rosati, odpowiedzialny w koncernie Leonardo za marketing i export samolotu wielozadaniowego Eurofighter Typhoon. Zgodnie z przygotowaną przez niego prezentacją, Eurofighter to maszyna sprawdzona m. in. w działaniach ochrony wschodniej flanki NATO oraz opracowane do walki z najnowszymi rosyjskimi maszynami rodziny Su.

Reklama

Program samolotu bojowego jest również korzystny dla krajowego przemysłu, gdyż jak podkreślono oferta Eurofightera dla Polski obejmuje nie tylko dostawy maszyn, ale też włączenie polskiego przemysłu do tego programu i jego łańcuchów dostaw. Gość z Włoch zwrócił też uwagę, że ten myśliwiec przewagi powietrznej jest kompatybilny z używanymi przez Polskę F-16 i mającymi niebawem wejść do służby F-35.

Defence24 day, Defence24day
Autor. Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama